Świadczenie pielęgnacyjne i dodatek pielęgnacyjny to pomoc pieniężna, której wysokość jest regularnie aktualizowana. Choć obie formy dotyczą podobnych grup pacjentów, to są między nimi istotne różnice, które należy mieć na uwadze, starając się o przyznanie świadczenia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak podaje strona rządowa, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
Warunkiem koniecznym jest przy tym rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Co ważne, świadczenie przysługuje tylko wtedy, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest uzależniona od płacy minimalnej, w związku z czym co roku podlega waloryzacji. Od 1 stycznia 2023 świadczenie pielęgnacyjne wynosi zatem 2458 zł miesięcznie. Jest to wzrost o 339 zł w porównaniu do roku poprzedniego.
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie pieniężne, które jest przyznawane przez ZUS. Zgodnie z oficjalnymi informacjami na stronie urzędu, przysługuje ono osobom, które:
W pierwszym przypadku wymagane jest przedstawienie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, które potwierdzałoby niezdolność do pracy. Wówczas musimy również złożyć odpowiedni wniosek. W drugim przypadku jednak dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu i wypłacany razem z rentą lub emeryturą, więc świadczeniobiorca nie musi podejmować żadnych dodatkowych kroków. Dodatek pielęgnacyjny podlega corocznej waloryzacji i od 1 marca 2023 wynosi:
Może cię też zainteresować:
- 500 plus dla seniora, ale z wyjątkami. Nie każda osoba z orzeczeniem dostanie zastrzyk gotówki
- Jeśli przejdziesz na emeryturę później, świadczenie może być dwukrotnie wyższe. Jest jeden haczyk
- Pani Monika odziedziczyła mieszkanie po ojcu. Z długów mógł wyciągnąć ją spadek z dobrodziejstwem inwentarza