To już pewne. Rząd przyjął projekt ustawy o podwyżce 500 plus. Podano oficjalny termin wypłat

Rząd przyjął projekt zwiększający 500 plus do 800 plus. Dla kogo 800 plus będzie przyznane i od kiedy 800 plus będzie wypłacane? Do kiedy złożyć wniosek na 800 plus? Wyjaśniamy, co dokładnie zmieni się w programie Rodzina 500+ i jakie kroki w związku z tym powinni podjąć rodzice.

We wtorek 27 czerwca rząd przyjął projekt ustawy, dzięki której wysokość świadczenia "Rodzina 500+" wrośnie do 800 zł miesięcznie. Potwierdzono już też oficjalnie, kiedy te zmiany zaczną obowiązywać i kiedy dokładnie rodzice otrzymają pieniądze.

Zobacz wideo Balcerowski: 800+ nie pomoże w dezinflacji

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dla kogo 800 plus po zmianach? Od kiedy 800 plus będzie wypłacane?

Przyjęta ustawa nie zmienia kryteriów przyznawania świadczenia. Oznacza to, że wsparcie finansowe zostanie przyznane na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Zmiany dotyczą wysokości świadczenia, a w życie mają wejść 1 stycznia 2024. Należy jednak przy tym uzbroić się w cierpliwość, gdyż wypłata pieniędzy nastąpi do 29 lutego 2024.

Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 roku

- czytamy w uzasadnieniu cytowanym przez portal Gazeta Prawna.

Inaczej mówiąc, wypłata dodatkowych pieniędzy nastąpi w lutym 2024 z wyrównaniem za pierwszy miesiąc roku. To wydłużenie terminu jest związane z koniecznością wprowadzenia regulacji technicznych usprawniających pracę ZUS-u przy obsłudze programu.

Kiedy złożyć wniosek na 800 plus? Rodzice mogą odetchnąć z ulgą

Dobrą informacją dla rodziców jest to, że podwyżka świadczenia wychowawczego nastąpi z urzędu. Oznacza to, że nie ma potrzeby składania osobnego wniosku ani podejmowania żadnych dodatkowych kroków. Wszystkie osoby, którym świadczenie zostanie przyznane na bieżący okres świadczeniowy, otrzymają dodatkowy zastrzyk gotówki do 29 lutego 2024.

Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, że zbliża się termin, do którego złożenie wniosku o 500 plus jest zalecane, czyli 30 czerwca. Choć świadczenie możemy uzyskać nawet jeśli będziemy wnioskować później, to pieniądze otrzymamy tylko od miesiąca, w którym wniosek był złożony. Złożenie wniosku do 30 czerwca to gwarancja wypłaty również za czerwiec i jednoczesne zachowanie ciągłości wsparcia finansowego, zakładając, że korzystaliśmy z niego także w poprzednim okresie świadczeniowym. Wszelkich formalności możemy dopełnić bez wychodzenia z domu poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS lub portal MRiPS Emp@tia.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA