Już za kilka dni rodzice będą mogli wnioskować o nowe świadczenie. To dodatkowe kilkaset złotych

Dobry Start 2023 to świadczenie, które ma wesprzeć edukację polskich dzieci. Na jakie wydatki można przeznaczyć pieniądze z programu "Dobry Start"? Dla kogo dokładnie jest to świadczenie? Wyjaśniamy podstawowe założenia tej formy wsparcia, a także kiedy i jak można o tę pomoc wnioskować.

Zakup wyprawki szkolnej to każdego roku spory wydatek dla wszystkich rodzin z dziećmi. Niemniej to właśnie te artykuły umożliwiają naszym pociechom zdobycie edukacji, a także rozwój swoich zainteresowań. Z tego względu rząd przygotował program "Dobry Start", z którego korzystają miliony uczniów.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Dobry Start": dla kogo jest świadczenie "Dobry Start"? Od jakiego wieku dziecka przysługuje?

"Dobry Start" to jednorazowe dofinansowanie w wysokości 300 zł, które przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole. Świadczenie jest przyznawane na uczniów do 20. roku życia lub do 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Co ważne, nie jest ono uzależnione od dochodów rodziny, ale pieniądze są przyznawane wyłącznie na wniosek. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, złożyć go może rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w rodzinie zastępczej może to być również rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Kryterium decydującym o przyznaniu świadczenia jest etap edukacji dziecka. "Dobry Start" nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola, dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole oraz studentów.

Od kiedy wnioski Dobry Start 2023 będą przyjmowane? Jak je składać?

Przyjmowanie wniosków o świadczenie "Dobry Start" rozpoczyna się na samym początku wakacji: 1 lipca, czyli już za kilka dni. Potrwa ono aż do 30 listopada, jednak wniosek warto złożyć jak najszybciej. Jeśli zrobimy to w lipcu i sierpniu, będziemy mieć gwarancję otrzymania pieniędzy do 30 września. W przypadku złożenia wniosku we wrześniu, październiku lub listopadzie na wsparcie finansowe domowego budżetu będziemy musieli poczekać 2 miesiące od daty wnioskowania.

Należy też podkreślić w tym miejscu, że wnioski "Dobry Start" można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem jednego z wymienionych kanałów:

  • aplikacji mZUS,
  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Również wypłata pieniędzy będzie odbywać się tylko w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe. Przyjmowaniem wniosków o świadczenie "Dobry start", ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą środków zajmuje się ZUS.

Może cię też zainteresować:
- Jeśli planujesz ognisko na działce, zapoznaj się z przepisami. Możesz mieć przez to spore kłopoty
- Tyle można zarobić na zbieraniu butelek i puszek. Małe zaskoczenie: To może się opłacać
- Podatek od darowizny 2023. Rekordowe podwyżki już od 1 lipca. Te osoby całkowicie unikną opłat

Więcej o:
Copyright © Agora SA