Wniosek o EKUZ złożysz tylko w ten sposób. Karta może być niezbędna podczas wyjazdu za granicę

Ważnym dokumentem dla osób wybierających się za granicę jest karta EKUZ. Wniosek o jej wydanie może być złożony na różne sposoby, ale ważne jest, kiedy to zrobimy. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest Europejska Karta Zdrowia, jakie daje uprawnienia, jak złożyć EKUZ wniosek online i dostać EKUZ od ręki.

Europejska Karta Zdrowia, znana powszechnie jako karta EKUZ, to dokument, który da nam możliwość leczenia podczas wyjazdu za granicę. Należy pamiętać jednak, że karta ma pewne ograniczenia. Warto wiedzieć o nich zawczasu, by być przygotowanym w razie potrzeby.

Zobacz wideo Badania kontrolne obowiązkowe na początku ciąży - na NFZ i nie tylko!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Europejska Karta Zdrowia, czyli karta EKUZ. Wniosek umożliwi nam leczenie za granicą

O kartę EKUZ mogą – a nawet powinny – wnioskować osoby wybierające się za granicę na okres krótszy niż 12 miesięcy. Istotne jest jednak to, że osoby te muszą być także mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. EKUZ upoważnia nas do leczenia w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a także na terytoriach zamorskich francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich (Azory i Madera) i hiszpańskich (Majorka i Wyspy Kanaryjskie).

Choć EKUZ daje nam duże poczucie bezpieczeństwa w kwestii otrzymania leczenia, to należy pamiętać, że w danym kraju obowiązują nas takie same zasady, jak obywateli korzystających z tamtejszej instytucji ubezpieczeniowej. Oznacza to, że nasza wizyta w gabinecie lekarskim nie zawsze będzie bezpłatna. Przykładowo, we Francji zapłacimy 30% honorarium lekarza. Ponadto nie wszystkie miejsca będą mieć podpisaną umowę z ubezpieczalnią. Jeśli chodzi o kwestie formalne rozliczenia, zazwyczaj odbywa się to pomiędzy instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju). Czasami jednak konieczne może być opłacenie leczenia we własnym zakresie i złożenie wniosku o refundację dopiero po powrocie do Polski.

Jak wyrobić kartę EKUZ? Wniosek online to wygodne rozwiązanie, ale pamiętaj o terminach

Zgodnie z informacjami na stronie rządowej, wniosek o kartę EKUZ można złożyć można złożyć osobiście w oddziale NFZ lub wysłać pocztą tradycyjną. Skan wniosku możemy również przesłać na adres e-mail. Wygodną opcją jest też wniosek online złożony przez ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta.

Wydanie karty EKUZ jest bezpłatne, więc nie musimy martwić się o dodatkowe koszty związane z wyjazdem. Niemniej warto pamiętać o terminach oczekiwania. EKUZ od ręki dostaniemy, jeśli złożymy wniosek osobiście. W pozostałych przypadkach na dokument będziemy musieli poczekać do 5 dni, przy czym w okresie wakacyjnym (od czerwca do września) czas ten może się wydłużyć do kilkunastu dni. Jeśli chodzi o termin ważności EKUZ, to różni się on dla poszczególnych grup ubezpieczonych. Najczęściej jednak karta jest ważna przez 3 lata. Dotyczy to osób, które są zatrudnione, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierają zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne.

Więcej o: