Jeśli pracujesz w czasie upałów, powinieneś to wiedzieć. Takie obowiązki ma wobec ciebie pracodawca

Praca w upale potrafi być naprawdę trudna. Okazuje się, że pracodawca ma w ich trakcie obowiązek spełnienia kilku warunków, które powinny podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników. O czym musi pamiętać zatrudniający podczas wysokich temperatur? Nie chodzi wyłącznie o wodę.

Niestety okres wakacyjny to nie tylko miłe wyjazdy i urlopy wypoczynkowe. Wiele osób najcieplejsze dni w roku spędza w biurze. Praca staje się wtedy jeszcze trudniejsza, ponieważ wysokie temperatury potrafią mocno uprzykrzać życie. Na szczęście przepisy uwzględniają kilka aspektów, dzięki którym pracodawca musi nieco wspomóc swoich pracowników w tym czasie. Spoczywa na nim szereg obowiązków. 

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Praca w trakcie upałów jest dozwolona? W biurze trzeba się zjawić, ale...

Organizm człowieka dość ciężko znosi znaczne zmiany temperatur, zarówno jeśli chodzi o ich spadek, jak i wzrost. Funkcjonowanie podczas najcieplejszych dni lata niekiedy wydaje się wręcz karkołomnym zadaniem. Dla osób, które muszą wtedy pojawić się w biurze, mamy dobrą wiadomość. Po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do pracy, a przepisy określają konkretne działania w tego typu sytuacjach. Osoba zatrudniająca powinna zadbać o sprawne działanie urządzeń wentylacyjnych, jak i klimatyzacji. Ponadto w jej interesie jest odpowiednie zabezpieczenie okien przed mocnymi promieniami słonecznymi, które mogą powodować poparzenia. Pracodawca powinien także upewnić się, że osoby znajdujące się w biurze posiadają wiedzę z zakresu przepisów bhp odnoszących się do funkcjonowania podczas uciążliwych upałów.

Kodeks pracy 2023 a upały.. Jak wyglądają możliwości pracowników? 

Pracodawca podczas upałów: 

  • powinien dostarczyć pracownikom zimne napoje (sytuacje określone przepisami), 
  • może wprowadzić dłuższe przerwy lub skrócić dzień pracy (bez zmiany pensji), 
  • ma możliwość zlecenia pracy zdalnej.

Według art. 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25°C, natomiast w pomieszczeniu zamkniętym wyłącznie wtedy, gdy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Jak informuje portal "PIT" temperatura nie powinna przekraczać:

  • 30°C - w biurze, 
  • 28°C - w przypadku ciężkiej pracy fizycznej,
  • 26°C - podczas pracy w warunkach szczególnych. 

W trakcie występowania upałów pracownik powinien dokonać oceny osobistej sytuacji. 

W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego

- czytamy w art. 210 Kodeksu pracy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA