300 plus to świadczenie jednorazowe, wypłacane raz w roku. W ramach programu rodzice mogą otrzymać pieniądze na zakup artykułów szkolnych dla dzieci, w tym zeszytów, podręczników oraz innych przedmiotów niezbędnych do nauki. Jakie obowiązują warunki? Wnioski najlepiej złożyć w konkretnym terminie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wsparcie finansowe w ramach programu "Dobry Start" będzie obowiązywać także w nadchodzącym roku szkolnym. Nowe 300 plus przysługuje na każde dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.
Od roku szkolnego (2021/2022) to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje i wypłaca świadczenie z programu „Dobry Start", czyli tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną. W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych
- tłumaczy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Choć dopiero chwilę temu rozpoczęły się wakacje, warto już teraz pomyśleć o szkole. Wnioski o nowe 300 plus można składać w najbliższy weekend.
Dokumenty przyjmowane będą od 1 lipca do końca listopada 2023 r., przy czym złożenie ich przed zakończeniem wakacji gwarantuje szybszą wypłatę.
Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września
- przypomina prof. Gertruda Uścińska. Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS.
Rodzic, który już wcześniej składał wniosek o 300+ przez aplikację mZUS lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS może na podstawie poprzedniego wniosku w aplikacji mZUS utworzyć nowy. Większość danych uzupełni się automatycznie. Jeśli coś się zmieniło, trzeba to poprawić przed wysłaniem
- mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez "Rzeczpospolitą". Warto pamiętać, że świadczenie nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. Uczeń, który ukończył 18. rok życia, może złożyć wniosek samodzielnie.