Wiadomo, co się stanie ze skrzynią pozostawioną pod domem dziecka. Policja mówi o podatku od darowizny

W domu dziecka w Długiem na Podkarpaciu doszło do niecodziennej sytuacji. Pracownicy placówki znaleźli skrzynię z zaskakującą zawartością pozostawioną przed wejściem. Na miejsce została wezwana policja. Czy znaleziona darowizna dla domu dziecka będzie wiązać się z podatkiem od darowizny?

Darowizny są zazwyczaj gestem mile widzianym przez organizacje publiczne, a dom dziecka niewątpliwie jest instytucją, gdzie potrzeb jest wiele. Pewien mężczyzna zdecydował się jednak na formę, która mogłaby wywołać niepokój u wielu osób. Co dokładnie znajdowało się w skrzyni zostawionej pod domem dziecka w Długiem na Podkarpaciu?

Zobacz wideo Piotr Zieliński: Moi rodzice prowadzą dom dziecka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Darowizna dla domu dziecka w Długiem na Podkarpaciu. Co zawierała tajemnicza skrzynia?

W sobotę rano pracownicy placówki wychowawczo-opiekuńczej w Długiem znaleźli przed wejściowymi drzwiami metalową skrzynię. Mężczyzna, który ją zostawił, był zauważony przez jednego pracownika, ale kiedy ten wyszedł, przybysz zdążył się już oddalić. Na przesyłce znajdowała się tylko karteczka z krótką wiadomością:

Proszę się nie bać. Paczka to darowizna, nic groźnego.

Jak donosi portal krosno112.pl, w międzyczasie do domu dziecka zadzwoniła anonimowa osoba, podając szyfr do zamka umieszczonego na skrzyni. Na miejsce od razu została wezwana policja. Jeden z funkcjonariuszy z przeszkoleniem pirotechnicznym stwierdził brak zagrożenia, więc skrzynię otworzono. W środku znaleziono słodycze oraz gotówkę w kwocie 100 tys. zł. Co ważne, cała zawartość została od razu przekazana pracownikom placówki.

Wbrew doniesieniom niektórych mediów, znajdująca się w metalowej skrzyni kwota nie trafiła do policyjnego depozytu

- powiedział mł. asp. Arkadiusz Pałys z krośnieńskiej policji cytowany przez polsatnews.pl.

Podatek od darowizny 2023 a niecodzienna darowizna. Polica wyjaśnia dalsze postępowanie

Zgodnie z ustaleniami policji, w omawianej sytuacji nie doszło do złamania prawa i w związku z tym wobec tajemniczego darczyńcy nie jest prowadzone żadne postępowanie.

Pracownicy domu dziecka w Długiem na Podkarpaciu w poniedziałek najprawdopodobniej wpłacą do banku pieniądze znalezione w tajemniczej skrzyni

- poinformował mł. asp. Pałys w rozmowie z polsatnews.pl. Informacja ta została też potwierdzona komentarzem na profilu Facebook Krosno112.pl. Czy jednak sama placówka będzie obciążona dodatkowymi kosztami w związku z darowizną?

Podatek od spadków i darowizn dotyczy osób fizycznych, więc przepisy wynikające z tej ustawy nie dotyczą innych podmiotów. Dom dziecka jako osoba prawna może być zobowiązany do opłacenia podatku dochodowego, ale może też skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest przekazanie dochodu na cele statutowe instytucji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA