Sierpień dla uczniów i studentów to oczywiście czas wakacji. Niektórzy korzystają też w tym miesiącu z przysługującego 14-dniowego urlopu. Pozostali niestety z dłuższym wypoczynkiem muszą czekać na długi weekend. Kiedy będzie najbliższy?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
1 sierpnia obchodzimy rocznicę Powstania Warszawskiego. Hołd jego uczestnikom składają mieszkańcy Warszawy i nie tylko. Tego dnia o godzinie 17 w wielu polskich miastach będzie można usłyszeć syreny. Jest to Godzina "W", czyli moment rozpoczęcia w Warszawie powstania w 1944. Do walki stanęło około 40-50 tys. powstańców, a planowane na kilka dni działania trwały ponad dwa miesiące. W tym czasie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Ogromne straty poniosła również ludność cywilna – tutaj szacuje się, że zabito około 180 tys. osób. Ludność Warszawy po powstaniu liczyła około 500 tys., przy czym stolica została wyludniona przez Niemców i niemal całkowicie zniszczona.
W tym roku będziemy obchodzić 79. rocznicę wybuchu powstania. Wiele osób co roku w czasie rozbrzmiewania syren zatrzymuje się w samochodach lub na chodnikach i w ciszy oddaje się refleksji. O ten symboliczny gest apelują też sami powstańcy. Choć data ta jest bardzo ważna dla historii naszego kraju, to należy podkreślić, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Osoby, które wyczekują na wolne od pracy, będą musiały uzbroić się w nieco cierpliwości, gdyż najbliższy dzień wolny od pracy przypada 15 sierpnia. Tego dnia świętujemy aż dwie okazje: Wniebowzięcia Maryi Panny i święto Wojska Polskiego. Jeśli mamy taką możliwość, to warto jeden z przysługujących nam dni urlopowych poświęcić też na poniedziałek 14 sierpnia. Wówczas w połowie miesiąca będziemy mieć czterodniowy długi weekend. Dobranie 16, 17 i 18 sierpnia to ponad tygodniowy wypoczynek, który zyskamy kosztem tylko czterech dni urlopowych.
Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy w 2023 przypadnie dopiero w listopadzie, a konkretnie 1 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych, powszechnie nazywany świętem zmarłym. W tym roku przypada ono w środę, więc możliwości przedłużenia weekendu są ograniczone. Następnie mamy Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. W 2023 będzie to sobota, więc pracownikom dostaną za ten dzień dodatkowe wolne. Pod koniec roku z kolei czekają nas dwa dni odpoczynku związane z pierwszym i drugim dniem Bożego Narodzenia, które przypadają w poniedziałek i wtorek.