Wyprawka szkolna 2023. Wniosek złożony w terminie to gwarancja 400 zł na początek roku szkolnego

Wyprawka dla dziecka to każdego roku spory wydatek dla rodziców. Na szczęście rodzice mogą liczyć na dofinansowanie. Konieczne jest jednak złożenie odpowiednich wniosków we właściwym terminie. Wyjaśniamy, kiedy wypłacają 300 plus i jakie znaczenie ma tutaj zasiłek rodzinny 2023.

Rosnąca inflacja wpływa na ceny wszystkich produktów, więc niewątpliwie odczują ją też rodzice przed wrześniem. Oferowane świadczenia będą zatem w tym roku tym bardziej przydatne. Do kiedy należy złożyć odpowiednie wnioski, aby pieniądze trafiły na nasze konto jak najszybciej?

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

300 plus: do ilu lat przyznawane jest świadczenie? Kiedy wyprawka 300 plus?

Pierwszą formą dofinansowania, z której mogą skorzystać uczniowie rozpoczynający nowy rok, jest rządowy program "Dobry Start". Tak jak w latach poprzednich, świadczenie to będzie wypłacane w wysokości 300 zł, a przysługuje ono na każde dziecko w trakcie nauki szkolnej do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością okres ten wydłuża się do 24. roku życia. Niestety, oznacza to, że z 300 plus nie mogą skorzystać dzieci uczęszczające do zerówki ani studenci niezależnie od wieku.

Wnioski o 300 plus można składać już od 1 lipca, a terminem końcowym jest 30 listopada. Lepie jednak nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Dokumenty złożone w lipcu i sierpniu zagwarantują nam wypłatę pieniędzy do 30 września, czyli wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne. W pozostałych przypadkach czas oczekiwania na dodatkowy zastrzyk gotówki wydłuża się do 2 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Wyprawka szkolna 2023 wniosek. Zasiłek rodzinny 2023 a wyprawka szkolna. Wniosek może dać nam dodatkowe 100 zł

Rodzice, którzy pobierają zasiłek rodzinny, mogą liczyć we wrześniu na jednorazową wypłatę w wysokości 100 zł. Przypomnijmy, że zasiłek rodzinny jest świadczeniem przyznawanym w sytuacjach, gdy dochód miesięczny w rodzinie nie przekracza w przeliczeniu na osobę 674 zł lub 764 zł w przypadku rodzin dzieci z niepełnosprawnością. Zasiłek rodzinny wypłacany jest wówczas na każde dziecko do osiągnięcia przez nie pełnoletności lub 21. roku życia, o ile kontynuuje ono naukę. Wspomniane dodatkowe 100 zł można natomiast otrzymać, jeśli złożymy odpowiedni wniosek w terminie do 31 października 2023. Po tej dacie przysługujące nam środki przepadną.

Warto w tym miejscu wspomnieć też o świadczeniu 500 plus, które oczywiście wypłacane jest co miesiąc, więc i we wrześniu zasili domowy budżet. Bardziej szczegółowo na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Według danych opublikowanych w cyklicznym badaniu Barometru Providenta, na które powołuje się portal Infor, na zeszłoroczną wyprawkę szkolną rodzice planowali wydać około 350 zł, czyli o 15 zł więcej niż w 2021. W 2023 ta kwota na pewno znowu wzrośnie, więc każda forma pomocy będzie miała znaczenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.