Niektórzy rodzice odbiorą 800 zł już we wrześniu. Wystarczą odpowiednie wnioski złożone w terminie

Wrzesień to czas dużych wydatków dla rodziców, co jest oczywiście związane z początkiem nowego roku szkolnego. Na szczęście mogą oni skorzystać ze wsparcia rządu. Wystarczy przestrzegać terminów złożenia wniosków. Dzięki programom "500 plus" i "Dobry Start" można zyskać spory zastrzyk gotówki.

Polskie rodziny mogą skorzystać z różnych form pomocy finansowej, ale do najpopularniejszych z nich należą programy "500 plus" i "Dobry Start". W dużym stopniu jest to związane z brakiem progu dochodowego, który ograniczałby nasze prawo do świadczenia. Oznacza to, że otrzymać je może bardzo duża grupa rodziców. Istotne jest jednak złożenie wniosków.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus: do kiedy wniosek? Harmonogram wypłat 500 plus 2023

500 plus to świadczenie, które przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Choć najważniejszym terminem przy składaniu wniosków o 500 plus był koniec czerwca, to o przyznanie tej pomocy możemy ubiegać się także i teraz oraz w dowolnym innym momencie trwania okresu świadczeniowego. Należy jednak przy tym pamiętać, że świadczenie jest przyznawane wyłącznie od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo, jeśli będziemy wnioskować w lipcu, nie otrzymamy już pieniędzy za czerwiec. Co więcej, zgodnie z zasadami programu wypłata następuje w ciągu dwóch miesięcy od dnia wnioskowania. Inaczej mówiąc, jeśli jeszcze nie złożyliśmy wniosku o 500 plus, a pieniądze chcielibyśmy dostać we wrześniu, lepiej pospieszyć się z dopełnieniem formalności.

O szczegółowym harmonogramie wypłat 500 plus pisaliśmy w jednym za naszych poprzednich artykułów. Przypominamy też, że zgodnie z zapowiedziami rządu, świadczenie ma wzrosnąć od stycznia 2024 do 800 zł.

"Dobry Start": 300 plus na wyprawkę szkolną. Wniosek online złożysz przez ZUS PUE

Od 1 lipca rodzice mogą wnioskować również o przyznanie świadczenia w ramach programu "Dobry Start", znanego także jako 300 plus. Dofinansowanie to w wysokości 300 zł przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością limit ten zwiększa się do 24. roku życia. Tutaj ponownie na termin wypłat pieniędzy będzie wpływał moment złożenia wniosku. Jeśli zrobimy to w lipcu lub sierpniu, będziemy mieć gwarancję, że zastrzyk gotówki trafi na nasze konto do 30 września. Osoby wnioskujące we wrześniu, październiku lub listopadzie będą musiały poczekać 2 miesiące od dnia złożenia dokumentów.

Wnioski o oba omawiane świadczenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. Dostępne formy to PUE ZUS, aplikacja mZUS, portal Emp@tia, a także bankowość elektroniczna. Jest to wygodny sposób, który powinien ułatwić rodzicom trzymanie się wyznaczonych terminów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA