Polskie rodziny mogą skorzystać z różnych form pomocy finansowej, ale do najpopularniejszych z nich należą programy "500 plus" i "Dobry Start". W dużym stopniu jest to związane z brakiem progu dochodowego, który ograniczałby nasze prawo do świadczenia. Oznacza to, że otrzymać je może bardzo duża grupa rodziców. Istotne jest jednak złożenie wniosków.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
500 plus to świadczenie, które przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Choć najważniejszym terminem przy składaniu wniosków o 500 plus był koniec czerwca, to o przyznanie tej pomocy możemy ubiegać się także i teraz oraz w dowolnym innym momencie trwania okresu świadczeniowego. Należy jednak przy tym pamiętać, że świadczenie jest przyznawane wyłącznie od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo, jeśli będziemy wnioskować w lipcu, nie otrzymamy już pieniędzy za czerwiec. Co więcej, zgodnie z zasadami programu wypłata następuje w ciągu dwóch miesięcy od dnia wnioskowania. Inaczej mówiąc, jeśli jeszcze nie złożyliśmy wniosku o 500 plus, a pieniądze chcielibyśmy dostać we wrześniu, lepiej pospieszyć się z dopełnieniem formalności.
O szczegółowym harmonogramie wypłat 500 plus pisaliśmy w jednym za naszych poprzednich artykułów. Przypominamy też, że zgodnie z zapowiedziami rządu, świadczenie ma wzrosnąć od stycznia 2024 do 800 zł.
Od 1 lipca rodzice mogą wnioskować również o przyznanie świadczenia w ramach programu "Dobry Start", znanego także jako 300 plus. Dofinansowanie to w wysokości 300 zł przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością limit ten zwiększa się do 24. roku życia. Tutaj ponownie na termin wypłat pieniędzy będzie wpływał moment złożenia wniosku. Jeśli zrobimy to w lipcu lub sierpniu, będziemy mieć gwarancję, że zastrzyk gotówki trafi na nasze konto do 30 września. Osoby wnioskujące we wrześniu, październiku lub listopadzie będą musiały poczekać 2 miesiące od dnia złożenia dokumentów.
Wnioski o oba omawiane świadczenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. Dostępne formy to PUE ZUS, aplikacja mZUS, portal Emp@tia, a także bankowość elektroniczna. Jest to wygodny sposób, który powinien ułatwić rodzicom trzymanie się wyznaczonych terminów.