Ta biżuteria z PRL-u może być warta fortunę. Sprawdź, czy nie masz jej w szkatułce po babci

Biżuteria w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej była tak jak dziś ważnym elementem stylizacji dla kobiet w każdym wieku. Choć odzwierciedlała możliwości tamtych czasów, dziś może być naprawdę sporo warta. Zobacz, co wtedy noszono oraz za ile dziś sprzedasz rodzinne pierścionki i naszyjniki.

Z pewnością wielu z nas posiada jeszcze starą biżuterię z okresu PRL lub pamiątkowe pierścionki i naszyjniki po babci. Choć wartość antyków i przedmiotów z poprzednich epok wciąż się zmienia, warto śledzić obecną sytuację na rynku. Niektóre pamiątki są warte fortunę i możemy je sprzedać w naprawdę zawrotnych cenach. Zobacz, ile dziś jest warta peerelowska biżuteria.

Zobacz wideo Sylwia Peretti została okradziona przez znajomego!? "Ukradł mi całą biżuterię, wszystkie zegarki"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Moda na retro znów powraca. Lepiej przejrzyj strych i zajrzyj do szkatułki babci

W ostatnim czasie moda na retro powraca - i to w wielkim stylu. Coraz częściej możemy zobaczyć ludzi ubranych w kreacje z dawnych epok, czy ponowne zainteresowanie analogowymi aparatami. Nie inaczej jest również z biżuterią, która chętnie skupywana jest przez wszelkiej maści kolekcjonerów i pasjonatów historii. Sprzedając, lub kupując antyki, powinniśmy mieć jednak choćby podstawową wiedzę. Warto zatem znać trendy, które występowały w biżuterii na przestrzeni lat. PRL był przeciwieństwem przepychu, dlatego też pierścionki, czy klipsy rzadko kiedy były wykonywane z metali szlachetnych. Najczęściej biżuterię tworzono ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Z początku dominowały delikatne wzory z kwiatowymi motywami, a naszyjniki starano się robić w eleganckim, stonowanym stylu. Na początku lat 70. furorę zrobiły geometryczne wzory, a romby i trójkąty zastąpiły subtelne kółeczka. Wtedy też popularne stały się metalowe bransolety i duże kolczyki z kolorowymi kamieniami. Pod koniec epoki nadeszły szalone lata 80., a wraz z nimi masywne i fantazyjne medaliony, ekstrawaganckie, kolorowe kolczyki oraz bransoletki z tworzyw sztucznych. Z pewnością sporo z nich nadal mamy w swoich pamiątkach rodzinnych. Warto przejrzeć je dokładnie, ponieważ ceny niektórych sięgają naprawdę wysoko.

Biżuteria z czasów PRL może być wartą fortunę. Kwoty sięgają kilkunastu tysięcy

Wartość biżuterii z PRL z pewnością będzie zróżnicowana, jeśli chodzi o czasy wykonania, stan, w którym obecnie występuje, czy materiał, z którego została stworzona. Miłośników stylu retro jednak nie brakuje i bez wątpienia szybko znajdziemy kupca. Na wielu portalach sprzedażowych znajdziemy ogrom naszyjników, bransoletek, czy kolczyków z lat 60., 70. i 80. Warto przyjrzeć się, za ile wystawiane są poszczególne przedmioty. Dzięki temu oszacujemy wartość naszych pamiątek. Najrzadsze i najbardziej oryginalne egzemplarze sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych, choć jeszcze niedawno były warte zaledwie kilkanaście. Współczesne pokolenie jest zafascynowane PRL-owskimi realiami i chętnie sięgnie nawet po pamiątki wykonane z nieszlachetnych materiałów. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że taka biżuteria ma swój własny, oryginalny urok.

Więcej o: