Wiemy, jak sprawdzić kolejkę do sanatorium. Seniorzy mogą zrobić to bezpłatnie nie wychodząc z domu

Kolejka do sanatorium NFZ nierzadko jest bardzo długa. Osoby, które otrzymały skierowanie do sanatorium muszą uzbroić się w cierpliwość. Jak sprawdzić numer w kolejce? Utworzono specjalną przeglądarkę, z której może skorzystać każdy kuracjusz. To bardzo proste.

Samo skierowanie do sanatorium może nie wystarczyć, by się tam od razu dostać. Uzdrowiska w Polsce są przepełnione, a na wolne miejsce czeka wiele osób. Nie trzeba jednak oczekiwać w niepewności. Można sprawdzić nasz numer w kolejce. W tym celu powstała specjalna wyszukiwarka skierowań do sanatorium. Jak z niej skorzystać? To prostsze niż myślisz.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium na NFZ? Kolejka do sanatorium jest długa

Wyjazd do uzdrowiska na własną rękę może się wiązać ze sporym kosztem. Zabiegi rehabilitacyjne, leczenie i noclegi potrafią być bardzo drogie, dlatego wiele osób decyduje się na taki pobyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W takiej sytuacji trzeba mieć skierowanie do sanatorium, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Bierze on pod uwagę aktualny stan zdrowia i ewentualne przeciwwskazania do leczenia w sanatorium. Niektóre zabiegi mogą bowiem nie nadawać się dla każdego. Z informacji podanych na stronie nfz.gov.pl wynika, że skierowanie należy zarejestrować w oddziale NFZ, by następnie mógł je sprawdzić lekarz zatrudniony w Funduszu. On określa, które miejsce i jaki rodzaj zabiegów będzie najlepszy dla pacjenta. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że kolejka do sanatorium może być długa. Nie od razu dostaniemy miejsce w uzdrowisku.

Sanatorium: kolejka oczekujących. Który numer mam w kolejce?

Przeglądarka skierowań do sanatorium pomoże ci ustalić, kiedy przyjdzie twoja kolej na wyjazd. Jest to bezpłatna opcja dla kuracjuszy, która bardzo ułatwi zaplanowanie następnych miesięcy. Aby skorzystać z przeglądarki, należy wejść na strony internetowe Centrali Funduszu oraz strony oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Stamtąd zostaniemy przekierowani do przeglądarki. Nr w kolejce do sanatorium otrzymamy po wprowadzeniu numeru skierowania oraz daty urodzenia. Należy najpierw podać rok, potem miesiąc, a później dzień, bez odstępów. Wyświetlone miejsce w kolejce może być jednak rozczarowujące. Do niektórych uzdrowisk czeka się bardzo długo, ale są sposoby, by przyśpieszyć wyjazd. Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić wolne terminy. Niektórzy rezygnują ze swoich wyjazdów i wtedy jest szansa, że będziemy mogli zająć miejsce danej osoby. Warto również pamiętać, że pierwszeństwo mają osoby, które:

  • są zasłużonymi honorowymi dawcami krwi lub przeszczepu,
  • są inwalidami wojennymi i wojskowymi, kombatantami, uprawnionymi żołnierzami i pracownikami oraz weteranami.
Więcej o:
Copyright © Agora SA