Za trzymanie takich doniczek na balkonie możesz słono zapłacić. Mandat wynosi nawet 500 złotych

Mandat za kwiaty na balkonie to wcale nie żart. Kwiaty balkonowe mogą być piękną ozdobą, która umili nam letnie dni, ale przy ich uprawie musimy zachować dużą ostrożność. W przeciwnym razie możemy złamać prawo i narazić się na poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, na co należy zwracać szczególną uwagę.

Choć lato już za nami, to pogoda dopisuje i na wielu balkonach wciąż są kwiaty. Być może niektórzy takie ozdoby dopiero planują na przyszły rok. W obu przypadkach warto wiedzieć o przepisach związanych z tym tematem. Ich znajomość może pomóc nam uniknąć poważnych kłopotów.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mandat za opalanie na balkonie to niejedyny problem. Czy wolno trzymać kwiaty na balkonie?

O mandatach za opalanie się na balkonie w bloku mówi się dość dużo, ale okazuje się, że problematycznych zachować związanych z tą częścią mieszkań jest więcej. Co prawda w polskim pawie nie istnieje zapis zakazujący dekorowania balkonów kwiatami, ale nie oznacza to, że mamy w tym zakresie zupełną dowolność. Bardzo dużo zależy od tego, w jaki sposób umiejscowimy doniczkę na balkonie. Wszelkie tego typu ozdoby powinny znajdować się po wewnętrznej stronie balustrady. Wynika to z art. 75. paragraf 1 Kodeksu wykroczeń:

Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.

Doniczka z kwiatami niewątpliwie zalicza się do ciężkich przedmiotów i może wyrządzić dużą szkodę przechodniom pod blokiem, zwłaszcza jeśli spadnie z dużej wysokości. Warto o tym pamiętać, aranżując swój balkon. Mimo to rozmieszczenie kwiatów wciąż nie jest jedynym elementem, który powinniśmy mieć na uwadze. Problematyczne może kazać się również podlewanie roślin.

Mandat za kwiaty na balkonie dotyczy nie tylko doniczek. Czego nie można robić na balkonie w bloku?

Przytoczony powyżej przepis wyraźnie mówi o "wylewaniu płynów". Oczywiście nikt nam nie zabroni tu podlewania naszych kwiatów, ale zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nadmiar wody nie wycieka z doniczek i nie skapuje do sąsiada poniżej. Sytuacje takie mogą prowadzić nie tylko do konfliktu międzysąsiedzkiego, ale i ponownie grozić nam konsekwencjami prawnymi. Art. 75. paragraf 2 mówi o tym, że:

Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 ze złośliwości lub swawoli, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Dotyczy to również innych czynności wykonywanych na balkonie, które mogą zostać uznane za uciążliwe przez naszych sąsiadów. W większości przypadków prawo będzie prawdopodobnie po ich stronie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA