Terminy wypłat świadczeń w październiku. W tych dniach seniorzy powinni spodziewać się emerytury

14. emerytura 2023 trafiła już na konta wszystkich seniorów, którzy byli do niej upoważnieni. Kiedy będą wypłaty emerytur w przyszłym miesiącu? Dla niektórych osób termin ten może być inny niż zazwyczaj. Wyjaśniamy, od czego to zależy i czemu świadczenia będą niższe niż we wrześniu.

Dzień wypłaty emerytury jest tak samo ważny dla seniorów, jak wypłata wynagrodzenia dla pracowników. W końcu otrzymywane świadczenie staje się dla większości osób głównym źródłem utrzymania. Warto zatem wiedzieć, kiedy dokładnie możemy spodziewać się otrzymania pieniędzy. Okazuje się, że nie zawsze jest to ten sam termin.

Zobacz wideo 13 i 14 emerytura, czy waloryzacja - co lepsze dla seniorów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Minimalna emerytura i nie tylko wypłacana jest w tych terminach. Są jednak wyjątki

Emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zazwyczaj jest wypłacana w określone dni i są to: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. Każdy świadczeniobiorca otrzymuje wypłatę tego samego dnia, który jest ustalany przy przyznaniu statusu emeryta. Wyjątek od tego stanowią sytuację, gdy dana data przypada w dni wolne, czyli w weekend lub w święta. Wówczas wypłata emerytury następuje odpowiednio wcześniej, tak, aby w normalnym terminie świadczeniobiorca miał już pieniądze. Rozwiązanie to pozwala uniknąć sytuacji, w których mogłoby nam zabraknąć środków na spłatę rat czy alimentów, a także bieżące potrzeby. Warto o tym pamiętać, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

13. emerytura 2024 i przyszła waloryzacja emerytur 2024. Kiedy seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki?

Choć niektórzy emeryci mogą otrzymać świadczenie w październiku nieco wcześniej, niestety wszyscy muszą się liczyć z tym, że będzie ono niższe niż we wrześniu. Wynika to oczywiście z faktu, że wrześniowe emerytury były powiększone o "czternastkę". Przypomnijmy, że 14. emerytura w tym roku wynosiła 2650 zł brutto. Taką kwotę otrzymali świadczeniobiorcy, którzy nie przekroczyli progu w wysokości 2900 zł brutto. W przeciwnym razie dodatek do emerytury był pomniejszony według zasady "złotówka za złotówkę". Niestety teraz już będą wypłacane tylko podstawowe świadczenia i potrwa to do lutego włącznie.

Na najbliższy zastrzyk gotówki będzie trzeba poczekać do marca 2024, kiedy to nastąpi waloryzacja rent i emerytur, czyli dostosowanie wysokości świadczeń do inflacji w roku ubiegłym. Według doniesień "Super Expressu" najniższa emerytura od 1 marca 2024 miałaby wzrosnąć do kwoty 1783,82 zł brutto, przy czym są to dopiero wstępne prognozy. Warto zaznaczyć jednak, że tyle samo wyniesie 13. emerytura 2024. Ten dodatek z kolei trafi do seniorów w przyszłym roku wraz z emeryturami kwietniowymi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.