Pozwała własnych synów o alimenty. Sąd stanął po jej stronie. Dzieci zapłacą jej krocie

Czym są alimenty na rodzica? Pewna kobieta nie uzyskała od dzieci żadnej pomocy finansowej, więc wniosła przeciwko nim sprawę. Ostatecznie sąd rozstrzygnął ją na korzyść matki. Teraz muszą płacić jej spore alimenty. To nie jedyny taki przypadek w Polsce.

Spraw o alimenty na rodziców jest naprawdę wiele i wciąż ich przybywa. Jednym z głośnych przypadków jest sytuacja emerytki z Torunia, którą opisał dziennik "Nowości. Dziennik toruński". Wdowa nie była w stanie się samodzielnie utrzymać, dlatego poprosiła o pomoc finansową dzieci. Te nie wykazały żadnej inicjatywy, a sprawa skończyła się w sądzie

Zobacz wideo Emerytury stażowe nie zagwarantują godnej starości

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Matka pozwała synów o alimenty. Jeden z synów nie ma zamiary płacić 

Kobieta z Torunia w przeszłości przepisała na jednego ze swoich synów mieszkanie, jednak ten sprzedał je i wraz z nią oraz swoją rodziną zamieszkał na działce ROD. Mimo tego emerytka, ze względu na liczne choroby, a co za tym idzie drogie lekarstwa, nie była w stanie zapewnić sobie godnego życia i postanowiła poprosić dzieci o pomoc finansową. Sprawę o alimenty skierowała do sądu rejonowego. Syn, który wcześniej sprzedał jej mieszkanie, zgodził się, aby oddawać matce 500 złotych miesięcznie. Co więcej, ciąży na nim również obowiązek dożywotniego zapewnienia opieki - ze względu na uzyskaną wcześniej darowiznę. Nieco większy problem był z drugim dzieckiem. Mężczyzna nie wykazał chęci wspierania matki. Jego zdaniem sytuacja finansowa, w jakiej się znajduje, nie pozwala na płacenie wymaganych przez nią alimentów. Tutaj sąd nie miał wątpliwości. Drugi syn również będzie musiał płacić.

Czym są alimenty na rodziców? Sąd zdecydował o ich wysokości 

W związku z tym, że z drugim synem do ugody nie doszło, sprawą zajął się sąd i rozstrzygnął ją na korzyść kobiety. III Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Toruniu zdecydował, że mężczyzna również ma obowiązek przekazywania matce alimentów. W tym przypadku sąd zdecydował o 250 złotych miesięcznie. Dzięki sprawie o alimenty kobieta zyskała dodatkowe 750 złotych do domowego budżetu, co z pewnością ułatwi jej codzienne funkcjonowanie. W Polsce powstanie obowiązku alimentacyjnego wobec rodziców lub jednego z nich uzależnione jest od ich stanu zdrowia i sytuacji materialno-finansowej, natomiast dzieci muszą mieć możliwości zarobkowe, aby ten obowiązek spełnić. Co więcej, obowiązek niesienia pomocy rodzicom jest obowiązkiem istniejącym z mocy prawa, bez znaczenia, czy został potwierdzony wyrokiem sądu. Rodzice i dzieci są zobowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się. Kwestie te uregulowane są w art. 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.