Karta Dużej Rodziny ma więcej możliwości, niż myślisz. Obejmuje nawet młodych dorosłych

Karta Dużej Rodziny to przywilej, z którego skorzystać mogą rodziny wielodzietne. Wiążą się z nią liczne zniżki i benefity. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie warunki trzeba przy tym spełnić. Ile dzieci musi być w rodzinie? Czy dorosłe dzieci się liczą? Poniżej przybliżamy najważniejsze informacje.

Karta Dużej Rodziny (KDR) to dokument, dzięki któremu skorzystamy ze zniżek m.in. w sklepach spożywczych, na stacjach paliw czy w miejscach oferujących szeroko pojęte usługi rekreacyjne. Pełna lista punktów honorujących Kartę Dużej Rodziny dostępna jest online. Co ważne, przy wnioskowaniu istotny będzie tylko jeden warunek.

Zobacz wideo Tusk wyliczył koszty rodzinnych wakacji nad Bałtykiem. "Kto jedzie z dziećmi na urlop, szykuje kanapki na cały tydzień"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Karta Dużej Rodziny: zniżki dla rodzin wielodzietnych. Ile dzieci musi być w rodzinie?

Karta Dużej Rodziny skierowana jest do rodzin z co najmniej trójką dzieci. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, z przywileju tego skorzystać mogą nie tylko biologiczni rodzice dzieci, ale też małżonkowie rodziców (czyli macocha lub ojczym dzieci), rodzice zastępczy oraz osoby, które prowadzą rodzinny dom dziecka. Należy jednak pamiętać, że dana osoba musi posiadać pełne prawa rodzicielskie przez cały okres sprawowania władzy nad dzieckiem. O Kartę Dużej Rodziny nie mogą ubiegać się rodzice, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub została ona ograniczona. Wymagane jest również polskie obywatelstwo, a w przypadku cudzoziemców: legalny pobyt w Polsce.

Przy ubieganiu się o Kartę Dużej Rodziny nie jest brany pod uwagę wiek dzieci, ani ich miejsce zamieszkania. Oznacza to, że ze zniżek korzystać mogą także rodzice już dorosłych dzieci, choć one same Karty już nie otrzymają. Z prawa do zniżek mogą korzystać:

  • dzieci do 18. roku życia,
  • dzieci do 25. roku życia, jeśli uczą się w szkole lub w szkole wyższej,
  • dzieci niezależnie od wieku, jeśli posiadają orzeczeni o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na decyzję o wydaniu dokumentu nie wpływają też dochody rodziny. Warto zatem o tych dwóch elementach pamiętać.

Karta Dużej Rodziny: jak założyć? Wniosek mogą złożyć nie tylko rodzice

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć odpowiedni wniosek. Zrobić to możemy za pośrednictwem platformy informacyjno-usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) lub osobiście w urzędzie gminy odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania. Również w urzędzie odbierzemy kartę plastikową, o ile będziemy chcieli takową posiadać, przy czym nie jest ona obowiązkowa. Możemy posługiwać się wyłącznie wersją elektroniczną dokumentu, która dostępna jest w aplikacji mObywatel. W tym przypadku ze zniżek będziemy mogli korzystać od razu po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Na dokument tradycyjny będziemy musieli natomiast poczekać do 30 dni od daty złożenia wniosku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA