Do niektórych 800 plus dotrze później. ZUS dementuje plotki. "Nieprawdziwe doniesienia"

Czy będzie 800 plus? Takie pytanie jeszcze do niedawna zadawali sobie rodzice. Teraz informacja ta jest już potwierdzona, jednak wątpliwości wciąż budzi termin wypłat wyższego świadczenia. Wyjaśniamy, kiedy rodzice mogą spodziewać się zastrzyku gotówki, a także komu dokładnie przysługuje 800 plus.

Informacja o waloryzacji świadczenia 500 plus była długo wyczekiwana przez wielu rodziców. Wyższa kwota zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2024 roku. Niestety nie oznacza to, że pieniądze od razu wpłyną na nasze konta. Część osób będzie musiała uzbroić się w cierpliwość. Warto pamiętać też o obowiązujących zasadach dotyczących składania wniosków.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Co zostało dane przez PiS, nie zostanie zabrane, ale zobaczymy czy także 800 plus

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

800 plus: od kiedy rodzice dostaną więcej pieniędzy? Ustawa podaje konkretne terminy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu 800 plus zacznie obowiązywać od początku nadchodzącego roku. ZUS zapewnia także, że zachowana ma być płynność wypłat, co oznaczałoby, że pieniądze trafią do części rodziców już 2 stycznia 2024 roku.

Na początku przyszłego roku rodzice, oprócz większej kwoty na swoich rachunkach nie powinni zobaczyć żadnych innych zmian. Świadczenie nadal będzie wypłacane na bieżąco

- informowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w rozmowie z "Faktem". Z drugiej strony należy zauważyć, że zgodnie z zapisami ustawy z 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci na wypłatę wyrównania świadczenia urząd ma czas do 29 lutego 2024 roku. Inaczej mówiąc, może okazać się, że należną nam podwyżkę dostaniemy dwa miesiące później. Komu jednak dokładnie ona przysługuje?

Harmonogram wypłat 500 plus. ZUS dementuje nieprawdziwe informacje

ZUS przypomina także, że podwyżka z 500 plus na 800 plus nastąpi automatycznie, więc nie ma potrzeby składania żadnych dodatkowych wniosków, a pieniądze są przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia. Co prawda złożenie wniosków o świadczenie w 2024 roku jest jak najbardziej możliwe, ale dotyczy to wyłącznie osób, które do tej pory jeszcze nie skorzystały z tegorocznej edycji programu. Ponadto od 1 lutego 2024 roku rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca.

Na koniec warto zwrócić uwagę, na krążące po internecie w ostatnim czasie fałszywe informacje związane ze świadczeniem.

W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nieprawdziwe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Do ZUS zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Taki wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez ZUS i nie należy go składać, bo takie wyrównanie nie przysługuje

- czytamy w komunikacie na stronie ZUS.

Więcej o:
Copyright © Agora SA