Rodzicu, możesz stracić 500 plus. ZUS prowadzi kontrolę. Wstrzymano już 18 tysięcy świadczeń

Świadczenie Rodzina 500 plus to wsparcie dla wielu rodziców. Już od jakiegoś czasu rząd wypłaca też 500 plus dla Ukraińców. Należy jednak pamiętać, że określone warunki w obu przypadkach należy spełniać przez cały czas pobierania pieniędzy. Niestety okazuje się, że rodzice nie zawsze o tym pamiętają.

Osoby pobierające 500 plus muszą pamiętać o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować, czy warunki wymagane do przyznania pomocy finansowej są faktycznie w dalszym ciągu spełniane. Jak donosi Dziennik.pl, w wyniku takich właśnie kontroli od czerwca tego roku zawieszono co najmniej 18 tysięcy świadczeń. Kontrole mogą dotyczyć zarówno polskich obywateli, jak i Ukrainy, o ile uprawnienia do pobierania 500 plus budzą wątpliwości.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kontrola 500 plus sprawdzi, czy spełniasz warunki. ZUS przypomina o poważnych konsekwencjach

Jednym z warunków, które obywatele Ukrainy muszą spełnić, aby otrzymać 500 plus, jest przebywanie na terenie Polski. Prawo do świadczenia zostanie odebrane, jeśli dana rodzina powróci do Ukrainy na dłużej niż miesiąc. Jeżeli świadczeniobiorca opuścił Polskę na dłużej niż 30 dni, a nie zgłosił tego faktu i nadal pobierał pieniądze, konieczny będzie zwrot tej kwoty wraz z odsetkami. Co więcej, od teraz możliwe jest także wstrzymanie 500 plus już przy wyjeździe. Kwestię tę wyjaśnił rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, w rozmowie z PAP, na którą powołuje się Dziennik.pl. Zawieszenie w tym przypadku ma charakter tymczasowy i jeśli powrót do Polski nastąpi w ciągu 30 dni, świadczenie zostanie wznowione z wyrównaniem. Istotny przy tym będzie zapis w rejestrze prowadzonym przez Straż Graniczną.

W przypadku polskich rodzin również istnieje kilka sytuacji, gdy 500 może zostać zawieszone. Stanie się tak np. wtedy, gdy wywiad środowiskowy wykaże, że pieniądze są marnotrawione lub wydawane przez rodziców w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Inne okoliczności dyskwalifikujące to m.in. trafienie dziecka do instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, takiej jak młodzieżowe ośrodki wychowawcze.

Od kiedy jest 500 plus dla Ukraińców? Warunki znajdziesz na ZUS gov

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie ZUS-u, rejestracja obywateli Ukrainy i nadawanie polskiego identyfikatora PESEL rozpoczęły się w urzędach gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce 16 marca 2022 roku. To właśnie ten numer jest potrzebny przy składaniu wniosku o 500 plus dla Ukraińców, a komunikat określający szczegółowe warunki przyznania pieniędzy został opublikowany przez urząd 17 maja 2022. Dowiadujemy się z niego, że wnioskować mogą osoby, które:

  • są obywateli Ukrainy lub małżonkiem obywatela Ukrainy,
  • przebywają w Polsce legalnie,
  • mają pod opieką dziecko, które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi,
  • mają pod opieką dziecko urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Obecnie nie wiadomo jednak, czy prawo do 500 plus dla Ukraińców zostanie przedłużone na kolejny okres świadczeniowy w przyszłym roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.