800 plus na dziecko. Ministerstwo ostrzega rodziców. Chodzi o składanie wniosków o świadczenie

Wielu rodziców w nowym roku może mieć wątpliwości dotyczące 800 plus. Gdzie złożyć wniosek? Kiedy będą wypłacane pieniądze? Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rodziny, które oficjalnie rozwiało wszelkie wątpliwości. Jednocześnie do rodziców skierowano apel o zachowanie ostrożności.

Podwyżka świadczenia 500 plus była długo wyczekiwana przez rodziców. Zmiana w końcu nastąpiła 1 stycznia 2024 roku i program oficjalnie został przekształcony w Rodzina 800+. Mimo to wielu świadczeniobiorców wciąż nie wie, co należy zrobić, by uzyskać dodatkowe pieniądze. Niestety sytuację tę chętnie wykorzystują oszuści.

Zobacz wideo Pierwsze postulaty Tuska. 30% podwyżki dla nauczycieli, "babciowe" i kontynuacja świadczeń wychowawczych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy będzie wypłacane 800 plus? Pamiętaj o tym, aby nie paść ofiarą oszustwa

Jak dowiadujemy się z rządowego komunikatu, wypłaty 800 plus już ruszyły, a pieniądze trafiły do prawie siedmiu milionów dzieci. Pojawiły się jednak również pierwsze doniesienia o oszustach, którzy kontaktują się telefonicznie lub mailowo, oferując pomoc w wypełnianiu wniosku. Okazuje się jednak, że zmiana wysokości świadczenia nie wymaga od rodziców podejmowania żadnych dodatkowych kroków.

Resort apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagi. Kwota świadczenia wychowawczego jest zwiększana automatycznie - nie trzeba wypełniać żadnego nowego wniosku. Wypłaty z programu Rodzina 800+ są realizowane w tych samych terminach, co dotychczas, ale w nowej wysokości. Rodzice informowani są o tym fakcie elektronicznie

- czytamy w komunikacie ministerstwa. Co więcej, zaprzeczono doniesieniom o rzekomym wyrównaniu świadczenia do kwoty 800 złotych za poprzedni rok. Takie wyrównanie niestety nie nastąpi. Jeżeli jednak świadczenie zostało nam już przyznane, to do końca bieżącego okresu świadczeniowego będziemy dostawać wyższą wypłatę. A co z okresem następnym i kiedy właściwie się on zacznie?

800 plus: do kiedy wniosek na nowy okres świadczeniowy? Wkrótce będzie można składać wnioski o 800 plus

Okres świadczeniowy 800 plus, podobnie jak to było w przypadku 500 plus, zaczyna się 1 czerwca i trwa do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Składanie wniosków jest natomiast możliwe już od 1 lutego. Przypominamy też, że warto zrobić to jak najszybciej. Złożenie wniosku do 30 czerwca zagwarantuje nam bowiem ciągłość wypłat wpływających na nasze konto. Późniejsze złożenie dokumentów jest również możliwe, ale wówczas musimy liczyć się z tym, że świadczenie zostanie przyznane dopiero od miesiąca dopełnienia przez nas formalności. Wnioski można składać poprzez:

  • platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną ZUS,
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • bankowość elektroniczną.
Więcej o:
Copyright © Agora SA