Trudna sytuacja finansowa dotyczy obecnie wielu osób, w tym młodych dorosłych. Nic więc dziwnego, że rodzice często mogą chcieć wesprzeć pociechy wkraczające w nowy etap życia, o ile mają oczywiście taką możliwość. Czasami dotyczy to również dalszych członków rodziny. Należy jednak pamiętać przy tym, że będą obowiązywać nas konkretne przepisy. Jeśli o nich zapomnimy, chęć pomocy może stać się źródłem dodatkowych problemów.
Wysokość podatku od darowizny zależy od jej wartości, a także stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Podatku nie będziemy musieli płacić, jeśli darowizna jest warta mniej niż:
Co ważne, w I grupie podatkowej wyróżnimy też tzw. grupę 0, do której należą członkowie najbliższej rodziny, a konkretnie zalicza się tu:
Tak bliskie pokrewieństwo upoważnia nas do zwolnienia z podatku, nawet jeśli wartość otrzymanej darowizny przekracza 36 120 zł. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania pieniędzy lub dóbr materialnych. Szczegółowe informacje na temat zwolnienia z podatku od spadku i darowizny w najbliższej rodzinie znajdziemy na stronie podatki.gov.pl.
Umowa darowizny samochodu powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego, ale w praktyce nie jest to konieczne. Wynika to z art. 890 Kodeksu cywilnego. Jak przypomina portal Interia, dokument ten musi zawierać datę i miejsce zawarcia umowy, datę przekazania pojazdu, dane obu stron umowy, a także dokładny opis samochodu, uwzględniający markę i model, rok produkcji, numer VIN, numer silnika oraz jego pojemność. Tutaj ponownie członkowie najbliższej rodziny mogą liczyć na całkowite zwolnienie z podatku po złożeniu druku SD-Z2. W pozostałych przypadkach wysokość podatku będzie zależała od wartości auta i stopnia pokrewieństwa, zgodnie z przytoczonymi powyżej progami.