Kiedy można rozliczyć PIT 2024? Termin zbliża się wielkimi krokami. Są dwie ważne daty

Wielkimi krokami zbliża się okres rozliczeń podatkowych i składania deklaracji PIT za 2023 rok. Od kiedy Polacy będą mogli przekazywać dokumenty do Urzędu Skarbowego? Usługa Twój e-PIT wciąż pozostaje niedostępna. Dopiero za kilka dni fiskus udostępni gotowe rozliczenia, a podatnicy powinni pamiętać o dwóch datach.

Na początku tego miesiąca Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z prowadzonymi pracami serwisowymi, wynikającymi z przygotowania zeznań podatkowych za 2023 rok, usługa Twój e-PIT pozostaje niedostępna od 2 do 14 lutego 2024. Dostęp do serwisu ma zostać wznowiony 15 lutego, a ta data wcale nie jest przypadkowa. 

Zobacz wideo Jak politycy chcą obniżać PIT? Analizujemy programy wyborcze

Od kiedy można rozliczyć PIT za 2023 rok. Zostało już tylko kilka dni 

Możliwość składania deklaracji podatkowych dla większości podatników w Polsce rozpocznie się w czwartek 15 lutego. Właśnie tego dnia zostanie ponownie uruchomiona internetowa usługa Twój e-PIT, w której Krajowa Administracja Skarbowa udostępni kilkadziesiąt milionów wstępnie przygotowanych zeznań podatkowych. Te będzie można jedynie zaakceptować i złożyć, bądź wprowadzić w nich odpowiednie poprawki, na przykład uwzględniając konkretne ulgi podatkowe. Deklaracje PIT można złożyć również w tradycyjnej, papierowej formie. W takiej sytuacji dokumenty powinny zostać nadane w placówce pocztowej operatora publicznego, a więc Poczty Polskiej, przed upływem ustawowego terminu na złożenie zeznania. Rząd przypomina, że w tym przypadku warto zdecydować się na przesyłkę ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT za 2023 rok? W ten sposób złożysz PIT online 

Na złożenie deklaracji podatkowej Polacy będą mieli kilka miesięcy, ponieważ ostateczny termin upłynie 30 kwietnia 2024 roku. Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Finansów, aktualnie najpopularniejszą formą składania deklaracji podatkowych, jest przesłanie dokumentów za pomocą usługi Twój e-PIT. Osoby, które zdecydują się na zeznanie w formie elektronicznej, powinny pamiętać, że można to zrobić: 

W przypadku usługi Twój e-PIT możliwe jest rozliczenie zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP i informacji PIT-DZ. Warto jednak pamiętać, że we wstępnie wypełnionych deklaracjach nie zostały ujęte niektóre ulgi i odliczenia, dlatego gotowe PIT-y należy zweryfikować i przed ich zaakceptowaniem, wprowadzić niezbędne poprawki. W celu złożenia deklaracji elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT trzeba zalogować się do serwisu e-Urząd Skarbowy przy użyciu

  • profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • aplikacji mObywatel, 
  • danych podatkowych. 

Należy pamiętać, że nie wszystkie deklaracje PIT, znajdujące się w serwisie e-Urząd Skarbowy, mogą zostać rozliczone automatycznie. 30 kwietnia 2024 roku automatycznie zaakceptowane zostaną PIT-37 oraz PIT-38, pod warunkiem że deklaracje nie były wcześniej modyfikowany przez podatnika. Natomiast zeznania PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L nie podlegają automatycznej akceptacji, co oznacza, że podatnik musi wysłać je samodzielnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.