Podatek od kota to nie mit. Właściciele czworonogów mają wybór. Albo opłata, albo kara

Niektórzy właściciele kotów mogą czuć się zaskoczeni. Choć podatek od tych czworonogów nie jest opisany tak samo, jak w przypadku psów, wciąż wymagana jest opłata. Ile wynosi i kto musi pamiętać o wpłacie? Stawki mogą być różne, a kary wyjątkowo wysokie.

W polskich przepisach można znaleźć zapis dotyczący podatku od psa, a jego maksymalna kwota w tym roku wynosi 173,57 złotych. Natomiast w przypadku kotów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Mimo że te zwierzęta nie zostały ujęte w przepisach, niektórzy właściciele zobowiązani są do wprowadzenia konkretnych wpłat.

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Podatek od kota to nie żart. Zapłacą go wyłącznie nieliczni 

Na wstępnie warto zaznaczyć, że osoby, które zdecydują się przygarnąć kota z ulicy, schroniska lub fundacji, nie będą ponosić żadnych tego typu kosztów. Inaczej jest w przypadku czworonogów rasowych, które najczęściej pozyskiwane są z profesjonalnych hodowli. Podatek od kota to jedynie potoczna nazwa opłat, jakie należy wprowadzić - w poszczególnych sytuacjach - zaraz po dokonanym zakupie. Taka transakcja najczęściej odbywa się z wykorzystaniem umowy kupna-sprzedaży. Właśnie dlatego kot przez polskie prawo uznawany jest za "przedmiot", za który należy zapłacić podatek PCC. Opłata wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 615/09), zgodnie z którym obrót zwierzętami poddaje się regulacji na podstawie przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Tutaj ważna jest jeszcze jedna rzecz, a mianowicie cena kota. 

Ile wynosi podatek od kota w 2024 roku? Kara za brak opłaty może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Właściciele kotów pozyskanych z hodowli są zobowiązani do zapłacenia podatku w wysokości dwóch proc. jego wartości. Istnieje jednak pewien wyjątek od tej reguły. Otóż z opłat zwolnieni są ci, którzy za swojego czworonoga zapłacili mniej niż tysiąc złotych. Wynika z tego, że tak zwany podatek od kota zazwyczaj dotyczy rasowych pupili, których ceny niekiedy sięgają nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku kwoty tysiąca złotych jest to dokładnie 20 złotych podatku. Podatek PCC należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. W tym samym terminie trzeba również złożyć deklarację podatkową PCC-3. Można to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym lub online. Niezapłacenie podatku wiąże się z ryzykiem nałożeniem kary finansowej na kupującego. Ta może wynieść od 10 proc. pensji minimalnej do nawet jej 20-krotności, a więc od 424 złotych do ponad 84 tysięcy złotych

Więcej o: