Wiele osób nie wie o tej uldze. Dzięki niej można sporo zyskać, nie tylko podczas rozliczenia PIT

Co w tym roku można odliczyć od podatku? Prawo do skorzystania z poszczególnych ulg podatkowych jest zawsze jasno określone. Różnią się one jednak tym, ile można dzięki nim zyskać. Dzięki tej konkretnej uldze przedsiębiorcy mogą odliczyć aż milion złotych, ale niestety nie dotyczy to każdego.

Wyjątkowo korzystną ulgą dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą może okazać się ulga na ekspansję. Mówiąc najogólniej, ma ona na celu zachęcenie do rozszerzenia swojego rynku zbytu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wiąże się to oczywiście z pewnym ryzykiem, ale zyskać można dużo. Ponadto chodzi tu o określoną działalność.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Co to jest ulga na ekspansję? Wielu przedsiębiorców ją ignoruje

Zgodnie z informacjami dostępnymi na portalu podatki.gov.pl z ulgi na ekspansję mogą skorzystać osoby uzyskujące dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które są opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej (czyli według stawki 12 lub 32 proc.) lub podatkiem liniowym. Należy jednocześnie podkreślić, że chodzi tu o wytworzenie i sprzedaż własnych produktów, a nie zakup gotowego towaru w celu dalszej sprzedaży. Co ważne, dzięki uldze rozliczamy w podatku dochodowym 200 proc. poniesionych kosztów, tzn.:

  • 100 proc. jako koszt uzyskania przychodów,
  • 100 proc. jako odliczenie w ramach ulgi.

W danym roku podatkowym w ramach ulgi odliczymy maksymalnie milion złotych. A co dokładnie to obejmuje?

Ulga na ekspansję: koszty kwalifikowane do odliczenia. O tym warto pamiętać

Odliczeniu w ramach ulgi na ekspansję podlegają wydatki na:

  • uczestnictwo w targach,
  • reklamy,
  • strony internetowe,
  • przygotowanie opakowań,
  • certyfikaty,
  • dokumenty potrzebne do sprzedaży produktów.

Ponadto, aby skorzystać z ulgi, musimy wykazać, że w ciągu dwóch lat od momentu poniesienia kosztów udało nam się osiągnąć co najmniej jeden z poniższych celów:

  • zwiększyć przychód ze sprzedaży swoich produktów,
  • rozpocząć sprzedaż nowych produktów w danym kraju,
  • rozpocząć sprzedaż produktów w kraju, w którym nie były one dostępne.

Jak więc widać, samo spełnienie tych warunków będzie dobre dla rozwoju naszego biznesu, a ulga jest poniekąd korzyścią dodatkową. Mimo to wciąż niewiele osób z niej korzysta.

W zeznaniach składanych w zeszłym roku za 2022 roku z ulgi na ekspansję skorzystało tylko nieco ponad 800 podatników. W mojej ocenie do tej ulgi w Polsce uprawnionych jest dużo więcej podmiotów. Część z nich nie wie o takiej uldze, a część ma obawy do korzystania z niej. Jeśli planują rozwój, warto sprawdzić, czy nie spełniają warunków. Warto też pamiętać o tym, że jeśli podatnik nie skorzystał w zeszłym roku z ulgi, to zawsze ma możliwość dokonania korekty

- przekonuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w InFakcie, cytowany przez radiozet.pl.

Więcej o: