Pieniądze zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) podlegają dziedziczeniu w momencie śmierci ich właściciela. W związku z tym spadkobierca środków musi jedynie złożyć wniosek, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. ZUS zapewnia, że w tym przypadku nie występują również żadne ograniczenia czasowe. Jak zatem ubiegać się o pieniądze? Oto szczegóły.
Subkonto stanowi część konta emerytalnego osoby ubezpieczonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Posiadają je osoby, które są członkami OFE oraz te, które nimi nie są, lecz urodziły się po 1968 roku. Środki z OFE na subkonto ZUS są przekazywane w ramach tak zwanego suwaka bezpieczeństwa. Jak informuje ZUS, konta zawierają dane o "kwocie środków przekazanych przez OFE, które odpowiadają wartości 51,5 proc. umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na należącym do użytkownika rachunku w OFE, na 31 stycznia 2014 roku". Natomiast pieniądze na subkoncie podlegają podziałowi w przypadku:
W tym ostatnim przypadku środki zgromadzone na subkoncie są dziedziczone.
Jeśli zmarły nie wyznaczył osób do dziedziczenia, wtedy środki z subkonta wchodzą w skład spadku. Jeżeli zmarły był stanu wolnego, to wszystkie zebrane przez niego pieniądze i w OFE, i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub ustawowym spadkobiercom
- tłumaczy regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Kowalska-Matis, cytowana przez Infor.
Jeżeli ubezpieczony członek OFE nie zdążył osiągnąć wieku emerytalnego lub pobierał świadczenie nie dłużej niż trzy lata, wtedy należy złożyć odpowiedni wniosek do OFE o wypłatę środków z subkonta. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty, takie jak odpis skrócony aktu zgonu oraz akt poświadczenia dziedziczenia. Pieniądze po zmarłym powinny zostać wypłacone w terminie do trzech miesięcy. Jak informuje serwis Prawo, w samym 2022 roku ZUS otrzymał aż 97 tys. wniosków od spadkobierców członków OFE i wypłacił im łącznie 796,5 mln złotych. Rok wcześniej było to aż 56 mln mniej. Co więcej, z danych Zakładu wynika, że większość osób może liczyć na wypłaty rzędu kilkudziesięciu tys. złotych. Wszystko dlatego, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio 29 tys. złotych. Właśnie taki stan kont notowano w czerwcu 2022 roku.