Piece na gaz można znaleźć w wielu polskich domach. Niestety okazuje się, że wkrótce będzie musiało się to zmienić. Nowe przepisy będą utrudnieniem dla wszystkich posiadaczy kotłów gazowych, ale być może najbardziej odczują to osoby, które niedawno skorzystały z programu Czyste Powietrze. Co prawda na podjęcie odpowiednich kroków mamy jeszcze czas, ale już teraz warto wiedzieć, na co będziemy musieli się przygotować.
Najnowsze wiadomości na temat unijnej dyrektywny przekazała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.
Parlament Europejski przegłosował przed chwilą kolejny dokument Zielonego Ładu — dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków
- czytamy w poście na platformie X. Pierwszą ważną zmianą, na którą zwraca uwagę Zalewska, jest zawieszenie finansowania kotłów gazowych od 2025 roku. Wiąże się to ze wspomnianym programem Czyste Powietrze, ponieważ piece gazowe były najchętniej wybieraną formą wymiany źródła ciepła. Szczegółowo o sytuacji tych osób pialiśmy w poprzednim artykule pod koniec lutego. Jednocześnie warto przypomnieć, że według "Dziennik Gazeta Prawna" od 2030 roku wszystkie nowe budynki będą musiały uzyskać status zerowej emisji - a od 2040 roku paliwa kopalne nie będą mogły być wykorzystywane w żadnych budynkach, także tych istniejących.
Co więcej, wszystkie państwa członkowskie UE będą musiały stworzyć krajowe plany renowacji budynków. Ich celem ma być całkowita dekarbonizacja budynków europejskich do 2050 roku, przy czym już do 2030 roku zapotrzebowanie na energię pierwotną ma zostać obniżone o 16 proc., a do 2035 roku o 22-25 proc. To jednak nie koniec rewolucji.
Ze wpisu europosłanki Zalewskiej dowiadujemy się również, że wprowadzone zostaną nowe wymogi dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej, aby ujednolicić skalę ocen stosowaną na terenie całej Unii. Według ustaleń portalu money.pl będą obowiązywać klasy energetyczne od A do G, gdzie klasa A to budynki bezemisyjne, podczas gdy G będzie oznaczać najgorszą charakterystykę budynków. Ponadto dyrektywa wprowadza obowiązek instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków. Do końca 2029 roku będą musiały znaleźć się na wszystkich nowych budowlach mieszkalnych oraz na wszystkich zadaszonych parkingach do nich przylegających.