Jak zmienić miejsce głosowania? To zajmie tylko kilka chwil. Nie musisz nawet wychodzić z domu

Jak zmienić miejsce głosowania? Wybory samorządowe 2024 już niedługo, dlatego wiele osób zastanawia się teraz, co muszą zrobić, aby zagłosować w innej gminie niż ta przynależąca do ich miejsca zameldowania. Okazuje się, że zrobimy to w zaledwie kilka chwil.

Wybory samorządowe tuż-tuż. Już w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku Polki i Polscy udadzą się do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli w samorządach. Wiele osób nie mieszka w miejscu zameldowania i chciałoby oddać głos w lokalach wyborczych w okolicy, w której żyje na co dzień. Jak można to zrobić? 

Zobacz wideo Magdalena Biejat: Miasto musi wziąć odpowiedzialność za jakość powietrza

Wniosek o zmianę miejsca głosowania. Możesz go złożyć przez internet 

Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych nieco różni się od tej w przypadku wyborów parlamentarnych czy prezydenckich. Nie możemy zrobić tego jednorazowo, ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania, a następnie oddać głos w dowolnym miejscu. Jeśli chcesz zagłosować w miejscu swojego zamieszkania i mieć wpływ na kształtowanie okolicy, w której na co dzień żyjesz, możesz skorzystać z e-usługi "Zmień stały obwód głosowania" lub dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców (CRW).

Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych. Przyspiesza ona wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym

- wyjaśnił cytowany w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji sekretarz stanu, Michał Gramatyka. Wniosek o zmianę miejsca głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych możemy złożyć:

  • w aplikacji mObywatel,
  • na stronie www.mobywatel.gov.pl,
  • na stronie gov.pl,
  • osobiście w urzędzie gminy. 

Kiedy możemy złożyć wniosek? 

W dowolnym momencie, ale pamiętaj, że urząd ma 5 dni roboczych, aby rozpatrzyć Twój wniosek. Jeśli odwołasz się od jego decyzji i złożysz skargę, urząd będzie potrzebował więcej czasu, aby ją rozpatrzyć

- czytamy w rządowym komunikacie. A jak sprawdzić, do jakiej gminy jesteśmy przypisani? Zrobimy to w kilka chwil, wchodząc na mObywatel. Dodatkowo znajdziemy tam informacje o adresie lokalu wyborczego, w którym możemy zagłosować. Co w sytuacji, gdy nie ma nas w rejestrze wyborców?

Zmiana okręgu wyborczego. Co jeśli nie ma nas w rejestrze wyborców? 

Pamiętaj, że jeżeli twoje nazwisko nie widnieje w rejestrze wyborców, to oznacza, że nie będziesz mógł głosować w zbliżających się wyborach samorządowych. Czym tak dokładnie jest rejestr wyborców? Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, to lista osób uprawnionych do głosowania w danej gminie. 

Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. (...) Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

- informuje w komunikacie PKW. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.

Więcej o:
Copyright © Agora SA