Fala grupowych zwolnień. Polska marka odzieżowa ma gigantyczną stratę. Pozbawiono pracy ponad 100 osób

Marka odzieżowa 4F podjęła decyzję o redukcji zatrudnienia, a liczne zwolnienia związane są z niekorzystną sytuacją finansową. Spółka OTCF, czyli właściciel marki F4, poinformowała, że niezbędne są oszczędności, wskutek czego pracę straciło 130 pracowników. Jednym z głównych problemów jest nietrafiona kolekcja ubrań.

W ostatnim czasie przez Polskę przechodzi istna fala zwolnień grupowych. Media, co rusz informują o problemach finansowych potężnych spółek, które coraz częściej decydują się na likwidację miejsc pracy. Kolejnym tego przykładem jest firma 4F

Zobacz wideo Czy czekają nas masowe zwolnienia? "Pracowników, talentów wciąż brakuje"

Firma zdecydowała się na zwolnienia grupowe. Jakie były powody tej decyzji?

Z oficjalnego sprawozdania finansowego spółki OTCF za 2023 rok wynika, że firma F4 zanotowała stratę finansową w wysokości 17 mln 491 tys. złotych i to właśnie ten wynik był powodem, dla którego podjęto decyzję o redukcji zatrudnienia. W efekcie zwolniono aż 130 pracowników. W sprawozdaniu, do którego dotarł portal DlaHandlu, poinformowano również o trudnościach, z którymi firma musiała mierzyć się w ubiegłym roku. Wspomniano między innymi o ograniczeniu popytu w związku z pogorszeniem nastrojów konsumenckich. Według właściciela marki F4 miało to związek z kontynuacją wojny w Ukrainie, wciąż wysoką inflacją, wzrostem cen paliw oraz cen energii, a także zwiększonym poziomem zadłużenia oraz kosztami odsetkowymi. Na tym jednak nie koniec. 

Masowe zwolnienia w polskiej marce odzieżowej 4F. Cel jest jeden - "poprawa płynności finansowej"

Zdaniem spółki dużym problemem miała być również nietrafiona kolekcja ubrań. To wszystko sprawiło, że właściciel marki F4 musiał podjąć odpowiednie kroki - konieczne było "płynne i elastyczne działanie". 

OTCF ograniczyła znacząco zamówienia nowych kolekcji, ograniczono też większe inwestycje oraz zredukowano główne pozycje kosztowe, co wiązało się z redukcją zatrudnienia o ponad 130 osób. Wszystko to zostało wykonane w celu poprawy płynności finansowej, a co za tym poszło sukcesywnej obniżki poziomu zadłużenia w relacji do kapitału spółki i realizowanego poziomu EBITDA

- czytamy w analizie sprawozdania finansowego spółki dokonanej przez serwis DlaHandlu. W ubiegłym roku spółka trzeci rok z rzędu utrzymała poziom sprzedaży powyżej 1,3 mld złotych, zamykając tym samym okres obrachunkowy wartością 1379 mln złotych, co daje spadek o 5,3 proc. rok do roku. Natomiast wynik operacyjny spółki ukształtował się na poziomie 14,1 mln złotych przy rentowności operacyjnej 1,02 proc., a to oznacza spadek efektywności w porównaniu do roku 2022. Co więcej, w ubiegłym roku rozpoczął się także proces likwidacji spółki serbskiej należącej do OTCF.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy spotkałeś/aś się kiedyś ze zwolnieniami grupowymi?
Więcej o:
Copyright © Agora SA