• Link został skopiowany

Korzystasz z mObywatel? Wkrótce wiele funkcji będzie niedostępnych. "Za utrudnienia przepraszamy"

Aplikacja mObywatel 2.0 cieszy się dużą popularnością ze względu na dużą funkcjonalność i wygodę użytkowania. Niestety, jak to bywa z większością rozwiązań technologicznych, tutaj również pojawiają się pewne kłopoty. Najbliższe utrudnienia użytkowników czekają już niebawem.
mObywatel nie działa? Nadchodzą utrudnienia dla wszystkich użytkowników (zdj. ilustracyjne)
Fot. Yura Fresh / Unsplash, Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Obecna wersja rządowej aplikacji mObywatel jest rezultatem ustawy podpisanej przez prezydenta 14 czerwca 2023 roku. Wprowadzone wówczas zmiany obejmowały możliwość korzystania z elektronicznego dowodu osobistego, który stał się równoważny z tradycyjną formą tego dokumentu. Za pośrednictwem aplikacji możemy też załatwić wiele spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób z niej korzysta. Niestety są przy tym pewne ograniczenia.

Zobacz wideo Łukasz Nowatkowski: Smartfona można używać albo wygodnie, albo bezpiecznie

Zastrzeżenie PESEL czy Profil Zaufany (logowanie) będą niedostępne

Utrudnienia dotyczące korzystania z aplikacji mObywatel pojawią się w czwartek 25 czerwca w godzinach późnowieczornych. Na szczęście będą one tymczasowe i nie potrwają długo.

W czwartek (25 lipca) od 22:00 do 22:30 planujemy prace techniczne nad aplikacją mObywatel 2.0. W tym czasie będzie ona chwilowo niedostępna. Za utrudnienia przepraszamy

- czytamy w komunikacie opublikowanym na platformie X przez oficjalne konto aplikacji. Mimo wszystko powinniśmy mieć tę informację na uwadze, jeśli planowaliśmy załatwić dzisiaj na zakończenie dnia jakieś ważne sprawy. Przypomnijmy, że do usług dostępnych w aplikacji zalicza się m.in. dostęp do takich dokumentów jak mDowód, Karta Dużej Rodziny, mPrawo jazdy czy różnego rodzaju legitymacje, a także zastrzeżenie numeru PESEL, wykupienie e-recepty czy sprawdzenie naszych punktów karnych. Ponadto mObywatel umożliwia umawianie się na zdalne konsultacje w sprawach, które prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto również wykorzystać tę okazję, aby przybliżyć, jak rozpocząć korzystanie z mObywatel.

Jak zainstalować aplikację mObywatel?

Jeśli jeszcze nie posiadamy aplikacji rządowej, ale przytoczone zalety zachęciły nas do jej wypróbowania, wystarczy wykonać tylko kilka kroków. Do założenia konta w mObywatelu będzie nam potrzeby Profil Zaufany, który założymy dzięki stronie rządowej. Możemy przy tym skorzystać z bankowości elektronicznej, e-dowodu osobistego (co wymaga posiadania czytnika NFC i aplikacji w smartfonie) albo złożyć tradycyjny wniosek wraz z weryfikacją danych w odpowiedniej instytucji. Gdy mamy już założony Profil Zaufany, wystarczy ściągnąć aplikację mObywatel z Google Play lub App Store. Po zakończonym procesie instalacji uruchamiamy aplikację i akceptujemy wymagane regulaminy. W następnym kroku ustawiamy hasło i wybieramy "Dodaj swój pierwszy dokument", co umożliwi nam dodanie naszego dowodu osobistego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: