Tak unikniesz ryzyka kradzieży tożsamości. Nowa funkcja wchodzi już od czerwca. Zrób to dzisiaj

Już od 1 czerwca 2024 roku usługa zastrzeżenia numeru PESEL zostanie rozszerzona. Pojawi się nowy obowiązek, który sprawi, że ryzyko kradzieży tożsamości i jej późniejszego wykorzystania będzie znacznie mniejsze. Jak zatem zastrzec swój PESEL? Sprawa jest prosta.

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL funkcjonuje od 17 listopada 2023 roku i ma chronić obywateli przed kradzieżą tożsamości oraz wykorzystaniem danych między innymi do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Choć od tamtej pory wiele osób zdecydowało się na skorzystanie z tej opcji, teraz ma być jeszcze bezpieczniej. Jakie zmiany nadchodzą? Oto szczegóły. 

Zobacz wideo Jan Maria Jackowski: Jak ktoś ma PESEL jak S. Piotrowicz, zdarza się, że ma i taką biografię

Zastrzeżenie numeru PESEL. Już za moment zacznie obowiązywać specjalny rejestr 

Od 1 czerwca 2024 roku poszczególne instytucje finansowe będą musiały respektować fakt zastrzeżenia numeru PESEL w oficjalnym rejestrze. Oznacza to, że ich obowiązkiem będzie sprawdzenie bazy numerów zastrzeżonych oraz zweryfikowanie czy dany PESEL, który ma znaleźć się na przykład na umowie kredytowej lub leasingowej, nie został w niej uwzględniony. W tym przypadku chodzi między innymi:

  • banki,
  • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
  • instytucje płatnicze - w tym mPay, SkyCash,
  • instytucje pożyczkowe.

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL oraz obowiązek weryfikowania numerów przez instytucje finansowe ma uchronić ludzi przed koniecznością spłaty zadłużeń, które mógłby zaciągnąć potencjalny oszust. Za rejestr będzie odpowiadał minister cyfryzacji, a znajdziemy w nim takie informacje jak:

  • numer PESEL,
  • informacja o zastrzeżeniu i momencie zastrzeżenia,
  • informacja o cofnięciu zastrzeżenia i momencie, w którym to nastąpiło,
  • informacja o podmiocie, który zarejestrował zastrzeżenie lub je cofnął.

mObywatel: Jak zastrzec numer PESEL? To balanie proste

Numer PESEL można zastrzec online za pośrednictwem usługi mObywatel

Aby skorzystać z usługi, potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej

- czytamy na stronie Gov. Z takiej możliwości może skorzystać każda osoba, która posiada numer PESEL oraz skończyła 18. rok życia. W przypadku chęci zastrzeżenia numeru PESEL za pomocą aplikacji mobilnej należy ją uruchomić i zalogować się do swojego profilu. Następnym krokiem jest odszukanie zakładki "Zastrzeż PESEL" - trzeba wybrać tę opcję i zatwierdzić swoją decyzję. Możliwe jest również wykonanie tego samego za pośrednictwem strony internetowej mObywatel. Aby to zrobić, należy zalogować się na przykład za pomocą profilu zaufanego, a później wybrać opcję "Twoje Dane" i znaleźć zakładkę " Rejestr zastrzeżeń PESEL". Ostatnim krokiem jest kliknięcie "Zastrzeż PESEL" i zatwierdzenie swojego wyboru. Osoby, które chcą zrobić to osobiście, mogą wybrać się do dowolnego urzędu gminy i złożyć odpowiedni wniosek. Usługa jest całkowicie bezpłatna. 

Jeśli ktoś spróbuje zaciągnąć pożyczkę lub kredyt, wykorzystując zastrzeżony numer PESEL, podczas weryfikacji danych natrafi na blokadę w systemie i czynność zostanie zatrzymana. Nowe rozwiązania mają również wpływ na funkcjonowanie aplikacji mobilnej banku, dlatego użytkownicy zachęcani są do jej aktualizacji do najnowszej dostępnej wersji

- informują przedstawiciele Banku Millennium, cytowani przez serwis Bankier. Warto jednak pamiętać, że choć już teraz można zastrzegać numery, konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią najwcześniej 1 czerwca 2024 roku

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: