Nowy system kaucyjny, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, przyniesie ze sobą wiele zmian, mających na celu zwiększenie odzysku opakowań oraz redukcję odpadów. Wielu Polaków licząc na łatwy zarobek, już teraz zaczęło gromadzić plastikowe butelki i puszki w domach. Nie wykazują się oni jednak zaradczością, a brakiem znajomości wprowadzanych przepisów. System kaucyjny został zaprojektowany tak, aby akceptować tylko te opakowania, które zostały nabyte już z kaucją. Oznacza to, że wszystkie butelki i puszki zakupione przed nowym rokiem nie będą kwalifikować się do zwrotu.
Nowa ustawa o systemie kaucyjnym wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Nie oznacza to jednak, że od razu tego samego dnia konsumenci będą mogli zwracać wszystkie opakowania w sklepach czy automatach w zamian za zwrot kaucji. W pierwszym okresie na półkach znajdować się będą zarówno produkty przyjmowane do zwrotu, jak i te niepodlegające kaucji. Producentom i handlowcom zagwarantowano okres przejściowy, podczas którego mają stopniowo wycofać ze sprzedaży stare butelki i puszki. Zastąpienie wszystkich opakowań bez kaucji nowymi (zwrotnymi) nie jest możliwe natychmiastowo, dlatego konsumenci będą musieli nauczyć się je rozróżniać. Ten proces adaptacji do nowego systemu jest typowy dla każdego kraju wprowadzającego podobne rozwiązania. Jak podaje portal samorządowy.pl na Węgrzech, gdzie ustawa weszła w życie 1 stycznia 2024, do dzisiaj przy automatach do zbiórki zalegają butelki i puszki, których maszyny nie przyjęły.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że zwrot kaucji będzie możliwy wyłącznie dla tych opakowań, które zostaną zgłoszone do systemu kaucyjnego przed ich umieszczeniem na sklepowych półkach. Każda taka butelka czy puszka będzie miała umieszczoną informację o swojej rejestracji na kodzie kreskowym.
Wraz z wprowadzeniem systemu kaucyjnego, Polska dołącza do grona krajów, które stosują podobne rozwiązania w celu zwiększenia odzysku opakowań. Chociaż początkowe zamieszanie jest nieuniknione, ostateczny cel - zwiększenie recyklingu i redukcja odpadów - jest wart podjęcia wyzwania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.