Nowe przepisy wynikają z trzech rozporządzeń: ws. opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań, ws. stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami oraz ws. stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Te z kolei związane są z unijną dyrektywą single use plastic (SUP). Głównym celem jest ograniczenie zużycia plastiku, poprawa zarządzania odpadami i skłonienie producentów do poszukiwania bardziej ekologicznych zamienników. W krótszej perspektywie oznacza to jednak, że będziemy musieli po prostu dopłacać. Ile i za co?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy są zobowiązani do uwzględnienia dodatkowych opłat w cenach produktów. W związku z tym za napoje w plastikowych kubkach z pokrywką lub wieczkiem zapłacimy dodatkowe 20 groszy za sztukę. Z kolei pojemniki stosowane do żywności wiążą się z opłatą w wysokości 25 groszy, niezależnie od tego, czy mają pokrywkę i gdzie spożywany jest posiłek: na miejscu, czy poza lokalem. Mowa tu zatem przede wszystkim o punktach oferujących żywność typu fast food.
Sprzedawcy odczują również wzrost kosztów zbierania odpadów powstałych z omawianych opakowań. Tym razem opłata wyniesie 10 groszy za każdy kilogram odpadów wprowadzonych do obrotu przez danego przedsiębiorcę. Dotyczy to pojemników na żywność, paczek i owijek wykonanych z elastycznych materiałów zawierających żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia z paczki lub owijki bez żadnej dalszej obróbki, pojemników na napoje o pojemności do trzech litrów, kubków na napoje, a także lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Warto jednak zauważyć, że plastikowe opakowania stanowią problem nie tylko w punktach gastronomicznych.
Każdy sklep lub hurtownia oferująca swoim klientom pakowanie towaru w torby z tworzywa sztucznego jest zobowiązana do pobierania opłaty recyklingowej oraz uzyskania wpisu do Rejestru BDO. Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, stawka w tym przypadku wynosi 20 groszy za torbę. Zysk z opłaty recyklingowej należy przekazać do urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca prowadzenia naszej działalności.