Zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Ustawa KOSPA weszła w życie

Niedawno amerykański senat przegłosował ustawę KOSPA (Kids Online Safety and Privacy Act), która ma za zadanie zmienić oblicze internetu dla dzieci i młodzieży. Dokument dotyczący bezpieczeństwa i prywatności osób nieletnich w sieci rozszerza przyjęte prawnie rozwiązania z 1998 roku. Oto szczegóły.

W związku z rosnącą siłą internetu oraz zainteresowaniem nim wśród młodych osób senat w Stanach Zjednoczonych zdecydował się na uchwalenie ustawy o bezpieczeństwie i prywatności dzieci w Internecie - KOSPA. Za wprowadzeniem jej w życie zagłosowało aż 91 polityków, a zaledwie trzech było przeciw. Nowe przepisy mają rozszerzyć obowiązujące dotychczas prawo federalne. O jakich nowościach mowa? Podniesiono między innymi wiek ochrony.

Zobacz wideo Łukasz Nowatkowski: Smartfona można używać albo wygodnie, albo bezpiecznie

Nowa ustawa w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Jak informuje serwis Radio Zet, przegłosowanie ustawy KOSPA jest pierwszym od 1998 roku tak dużym posunięciem dotyczącym obecności dzieci i młodzieży w sieci. Jak zatem zmienią się przepisy w tej kwestii? Po pierwsze wiek ochrony został podniesiony z 13 lat do 17 lat. Ustawa wymaga, aby duże media społecznościowe, gry online i witryny wirtualnej rzeczywistości, które działają jako fora z treściami generowanymi przez użytkowników, aktywnie zapobiegały krzywdzeniu młodych osób poniżej 17. roku życia. Nowe przepisy oznaczają, że firmy nie będą mogły już przechowywać danych osób poniżej uwzględnionego w nich wieku oraz będą musiały powstrzymać się od kierowania personalizowanych reklam do niepełnoletnich użytkowników. KOPSA przewiduje także wdrożenie w życie mechanizmu zwiększonej ochrony danych osób nieletnich. To da możliwość ustalania, czy dane przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z konkretnych naruszeń.

Stany Zjednoczone uchwaliły ustawę KOPSA. Co się zmieni?

Wszelkie witryny będą musiały zapobiegać sześciu kategoriom szkód w odniesieniu do nieletnich. Są to między innymi: treści dotyczące kryzysów zdrowia psychicznego, przemocy fizycznej oraz różnego rodzaju nadużyć. W ustawie wzięto pod uwagę również:

  • większą kontrolę rodziców nad danymi dzieci (usunięcie danych na żądanie),
  • rozwiązania dotyczące graniczenia kontaktu z nieznajomymi dorosłymi online,
  • narzędzia do monitorowania czasu spędzonego w sieci.

Co więcej, zmiany związane z sieciowym bezpieczeństwem i prywatnością nieletnich zastąpiłyby prawo stanowe w sytuacji, gdy to stałoby w wyraźnej sprzeczności z KOSPA. Poszczególne sekcje ustawy mają wejść w życie od 12 do 18 miesięcy po podpisaniu jej przez prezydenta.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.