• Link został skopiowany

Przez te trzy urządzenia płacisz ogromne rachunki. Są najbardziej "prądożerne"

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w domu? W obliczu rosnących rachunków za prąd coraz więcej Polaków zadaje sobie to pytanie. Warto zacząć od zrozumienia, które urządzenia są najbardziej "prądożerne". Dużo zależy także od drobnych nawyków, które mogą przełożyć się na duże oszczędności.
Przedłużacz - zdjęcie ilustracyjne
Fot. istockphoto.com/udra

Urządzenia elektryczne stanowią ważną część dnia każdego z nas i z wielu z nich trudno jest zrezygnować całkowicie. Mimo wszystko bardziej świadome zarządzanie energią zawsze może nieść ze sobą korzyści. Portal Enerad.pl postanowił przyjrzeć się, jak wygląda zużycie prądu w przeciętnym czteroosobowym gospodarstwie domowym w Polsce, przy czym w analizie uwzględniono taryfę G11 i średnią cenę prądu w 2021 roku, która wynosiła 60 groszy brutto za 1 kWh. Ponadto założono, że rodzina korzysta z urządzeń energooszczędnych.

Co jest największym pożeraczem prądu? Te sprzęty to główni winowajcy wysokich rachunków

Największym pożeraczem prądu w analizie Enerad.pl okazała się być kuchenka elektryczna, która zużywa średnio 1480 kWh na rok. Biorąc pod uwagę przytoczoną powyżej stawkę, daje nam to wydatek w wysokości 888 złotych rocznie. Na drugim miejscu znalazła się kuchenka indukcyjna z rocznym zużyciem energii na poziomie 1168 kWh, co daje 700,80 złotych. Podium zamyka bojler elektryczny, zużywający 1080 kWh na rok, co w 2021 roku kosztowało nas 648 złotych. Co ciekawe, na kolejnych miejscach zauważamy znaczący spadek w zużyciu energii. Tuż za podium jest czajnik elektryczny z rocznym zużyciem 292 kWh (175,20 zł/rok). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce to zmywarka, lodówka, suszarka do ubrań, oświetlenie, komputer stacjonarny oraz telewizor i kino domowe.

Według informacji udostępnionych przez portal szacuje się, że przeciętne jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 900 kWh rocznie do około 1600 kWh. Dolna wartość zakłada stosowanie energooszczędnych sprzętów i oszczędny styl życia. Każda kolejna osoba to dodatkowo co najmniej 500 kWh, co oznacza, że w Polsce średnie zużycie prądu czteroosobowej rodziny mieści się w przedziale 2600-5600 kWh w ciągu roku. Jak zatem zwiększyć szanse na to, że pozostaniemy w jego dolnych granicach?

Co może powodować duże zużycie prądu? Zadbaj o nawyki wspierające oszczędzanie

Przy oszczędzaniu prądu na pewno ważny jest wybór wspomnianych już urządzeń energooszczędnych, zwłaszcza gdy chodzi o sprzęt bardziej "prądożerczy". Dużą różnicę możemy zauważyć nawet po wymianie żarówek, przy czym warto pamiętać także o oświetleniu zewnętrznym. Dodatkowo dobrze jest wyrobić w sobie nawyk gaszenia świateł po opuszczeniu pomieszczeń czy odłączania urządzeń z kontaktu, jeśli nie są używane. Pralkę i zmywarkę powinniśmy włączać dopiero wtedy, gdy są w pełni załadowane.

Bardzo korzystna dla naszego portfela może okazać się również zmiana dostawcy prądu. Na rynku działa obecnie sporo sprzedawców, którzy walczą o klienta m.in. promocjami. Pamiętajmy też, aby przemyślanie wybierać taryfę. Jeśli zaś zdecydujemy się już na taką, która oferuje tańsze stawki wieczorami lub w weekendy, to w miarę możliwości wstrzymajmy się faktycznie do tego czasu z bardziej intensywnym używaniem urządzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: