Stacja polarna to placówka badawcza, której celem jest lepsze zrozumienie środowiska arktycznego lub antarktycznego. Do prowadzenia badań są jednak potrzebni też pracownicy, którzy zapewnią sprawne działanie całego obiektu, co obejmuje najróżniejsze zadania. Kto zatem będzie potrzebny na 50. Polskiej Wyprawie Antarktycznej i 48. Wyprawie Polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund?
Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego znajduje się na Wyspie Króla Jerzego, największej w archipelagu Szetlandów Południowych, na Oceanie Południowym, dokładnie 120 kilometrów od wybrzeży Antarktydy. Za rekrutację na 50. Polską Wyprawę Antarktyczną do stacji odpowiada Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jak dowiadujemy się z opublikowanego ogłoszenia, poszukiwani są kandydaci w dwóch grupach: technicznej i operacyjnej.
Pierwsza jest związana z pracami remontowymi, które będą prowadzone w Budynku Głównym Stacji. Potrzebni będą więc tacy pracownicy jak monter instalacji elektrycznych, monter instalacji sanitarnych, monter instalacji wentylacyjnych, monter instalacji teletechnicznych, monter konstrukcji, operator maszyn/pracownik rozładunkowy, operator sprzętu pływającego/sternik oraz pracownik ogólnobudowlany.
Grupa operacyjna z kolei to kierownik wyprawy, energetyk, mechanik maszyn budowlanych, informatyk, elektronik, lekarz/pielęgniarz, obserwator ekologiczny, operator łodzi i operator bezzałogowych statków powietrznych. Ci pracownicy spędzą na stacji cały rok, od października/listopada 2025 roku do listopada kolejnego roku. Grupa letnia natomiast spędzi tu czas od listopada do końca marca, a obejmuje takie stanowiska jak szef kuchni, pomoc kuchenna czy mechanik maszyn budowlanych.
Rekrutacja na wyprawę odbywa się co roku, a rozmowy kwalifikacyjne organizowane są zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Więcej informacji znajdziemy pod tym linkiem. Jak to jednak wygląda na przeciwnym biegunie Ziemi?
Za Wyprawy Polarne na Spitsbergenie odpowiada Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego leży w południowo-zachodniej części Spitsbergenu, za północnym kołem podbiegunowym. W tym przypadku grupa zimująca spędzi na stacji okres od czerwca 2025 roku do lipca 2026 roku. Poszukiwani są tu meteorolodzy, specjalista ds. monitoringu środowiska, geofizyk-elektornik, informatyk, mechanik i konserwator. Grupa letnia z kolei dołączy do nich na okres od czerwca do września 2025 roku, a obejmie pracowników technicznych, administratora, a także kucharza i asystenta kucharza. Czas na aplikowanie mamy do 18 grudnia 2024 roku. Więcej szczegółów znajdziemy też pod tym linkiem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.