• Link został skopiowany

Leki możesz odliczyć od podatku. Ulga może objąć wydatki w całości

Odliczenie od podatku kosztów związanych z leczeniem to duże wsparcie dla wielu osób w Polsce. Ulga na leki to tak naprawdę ulga rehabilitacyjna, która obejmuje znacznie więcej wydatków. Skorzystać z niej mogą osoby z niepełnosprawnością, choć nie tylko. Jakie warunki trzeba zatem spełnić?
Ulga rehabilitacyjna. Ile wynosi ulga rehabilitacyjna za 2024 rok? (zdj. ilustracyjne)
Fot. alfexe / iStock

Ulgi podatkowe umożliwiają przy rocznym rozliczeniu podatkowym odliczenie od dochodu różnorodnych wydatków. Do jednych z najpopularniejszych zaliczają się ulga na dziecko i ulga dla młodych. W przeciwieństwie do nich ulga rehabilitacyjna nie zależy od wieku, a od stanu zdrowia, przy czym nie musi to dotyczyć nas osobiście. Skorzystają z niej bowiem też opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Zobacz wideo W życiu są pewne tylko śmierć i podatki. Kasia Gandor opowiada o tych drugich

Ulga rehabilitacyjna 2025: komu się należy? Skorzystają z niej nie tylko osoby z niepełnosprawnościami

Zgodnie z informacjami dostępnymi na portalu podatki.gov.pl ulga rehabilitacyjna przysługuje podatnikom, którzy:

  • są osobą z niepełnosprawnością,
  • mają osobę z niepełnosprawnością na utrzymaniu,
  • ponieśli w danym roku podatkowym wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Zobacz też: Niektórzy odliczą nawet 1520 złotych. Z tej ulgi może skorzystać niemal każdy

Osobą pozostającą na utrzymaniu może być współmałżonek, a także zstępni, wstępni, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie, oraz dziecko obce przyjęte na wychowanie przez nas lub naszego małżonka. Co ważne, utrzymywana osoba z niepełnosprawnością nie może przekroczyć określonego progu dochodowego. Jak wyjaśnia portal Infor, jest to dwunastokrotność renty socjalnej w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego, za który się rozliczamy. W przypadku rozliczenia za 2024 rok kwota ta wynosi 21 371,52 złote (12 x 1780,96 złote). Zakładając jednak, że spełniamy omówione dotąd wymogi, ile dokładnie odliczymy dzięki uldze?

Ile wynosi ulga rehabilitacyjna za 2024 rok? Wydatki nielimitowane i limitowane objęte ulgą

Ulga rehabilitacyjna obejmuje wydatki nielimitowane oraz limitowane. W pierwszym przypadku odliczymy pełną kwotę poniesionych wydatków. Do tej grupy zaliczamy m.in.:

  • adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • pobyt na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym i zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym;
  • opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa.

Wydatki limitowane natomiast to m.in. zakup leków. Tutaj odliczeniu podlegają wydatki w wysokości różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 złotych. Przy zakupie pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych odliczymy maksymalnie 2280 złotych. Do wydatków limitowanych zalicza się również tzw. ulga na samochód, o której pisaliśmy w poprzednim artykule. Szczegóły na temat wszystkich wydatków nielimitowanych i limitowanych znajdziemy też na stronie rządowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: