Choć wydawać by się mogło, że najbliższa rodzina może swobodnie przekazywać sobie pieniądze, to jednak niektórymi z takich przypadków może zainteresować się fiskus. Jeśli zatem chcemy uniknąć problemów z urzędem skarbowym, przy otrzymywaniu darowizn od rodziców powinniśmy zwracać uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza z nich to kwota darowizny, a druga to termin na dopełnienie formalności.
Podatek od spadków i darowizn zależy w dużym stopniu od tego, od kogo otrzymujemy majątek. Zgodnie z informacjami dostępnymi na portalu podatki.gov.pl obowiązek opłacenia podatku powstaje, gdy jego wartość przekroczy następujące kwoty:
W omawianym przypadku interesuje nas pierwsza grupa. W jej ramach wyróżnia się tzw. grupę 0, do której zaliczają się małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Jeśli darowizna została przekazana pomiędzy tymi członkami rodziny, możemy być zwolnieni z obowiązku opłacenia podatku, nawet jeśli otrzymaliśmy więcej niż 36 120 złotych. W tym celu osoba obdarowana musi zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego przy pomocy druku SD-Z2 w terminie sześciu miesięcy od dnia jej otrzymania. Należy również dostarczyć fiskusowi dokument potwierdzający otrzymanie pieniędzy (czyli np. potwierdzenie przelewu bankowego). Po upływie połowy roku prawo do zwolnienia z podatku przestanie nam przysługiwać. Warto jednak przy tym wspomnieć o jednym szczególe, o którym wiele osób zapomina.
Portal Infor przypomina, że przy ustalaniu podatku od darowizny pod uwagę bierze się czystą wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tego samego darczyńcy w danym roku oraz w okresie pięciu lat poprzedzających ten rok. Wynika to z art. 4a ust. 1. ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób, które otrzymują od rodziców darowizny wielokrotne. Przepisy nie określają żadnego limitu w kwestii ilości otrzymanych darowizn, więc tym nie musimy się przejmować. Niemniej wszystkie przelewy z podanego okresu będą wpływać na ewentualny obowiązek podatkowy.
Zobacz też: Robisz przelewy na duże kwoty? Bank może zgłosić to do skarbówki i zablokować pieniądze
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że czas na skorzystanie ze zwolnienia jest znacznie krótszy. Z tego względu warto zgłaszać darowizny od rodziców, nawet jeśli nie przekraczają one kwoty wolnej dla I grupy podatkowej, aby mieć pewność, że skorzystamy ze zwolnienia. Ponadto portal Poradnik Przedsiębiorcy zwraca uwagę, że na formularzu SD-Z2 umożliwia zgłoszenie tylko pojedynczych darowizn, a nie zbiorczych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.