Zanim wydasz pieniądze z komunii, zastanów się dwa razy. Fiskus może domagać się zwrotu

Sezon na komunie święte lada moment, dlatego wiele osób już teraz zaczyna myśleć o prezentach. Najczęstszym wyborem są koperty z pieniędzmi, a dla skarbówki taki upominek to darowizna, która może podlegać opodatkowaniu. Jaka kwota może zainteresować fiskusa? Znaczenie ma nie tylko wartość prezentu, ale także to, kto go wręczył.

Jak pokazują liczne badania, prezenty przekazywane dzieciom, które idą do pierwszej komunii świętej, są coraz bardziej okazałe. Bliscy często decydują się na smartfony, laptopy, drony, hulajnogi elektryczne czy zegarki, inni natomiast stawiają na koperty. Czy drogie prezenty i pieniądze mogą zainteresować urząd skarbowy? W świetle polskiego prawa jest to tak zwana darowizna.

Zobacz wideo Co daje się dziś, a co dawało się kiedyś w prezencie na wesele? [SONDA]

Prezent na pierwszą komunię świętą jest darowizną. Tylko najbliższa rodzina może odetchnąć z ulgą

Od 1 lipca 2023 roku zaczęły obowiązywać wyższe progi podatkowe w podatku od darowizn i spadków, dlatego przed nadchodzącymi imprezami - typu komunia święta, wesele czy osiemnaste urodziny - warto zwrócić uwagę na aktualnie obowiązujące limity. Zgodnie z przepisami wszelkiego rodzaju prezenty są identyfikowane jako darowizna.

Dla obdarowanego nie stanowi to problemu, jeżeli prezent nie przekroczy kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn. Jeżeli zaś został obdarowany na wyższą kwotę, musi zawiadomić urząd skarbowy i rozliczyć się podatkowo. Oczywiście ważne jest, od kogo ten prezent otrzymał

- tłumaczy adwokat, doktor nauk prawnych Szymon Solarski, cytowany przez portal Prawo. W Polsce obowiązują tak zwane trzy grupy podatkowe. Natomiast, jeśli darczyńca jest w grupie zerowej, wtedy podatek nie będzie należny. W przypadku przekroczenia limitu, który wynosi 36120 złotych, wystarczy zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu w sześciu miesięcy od jej nabycia. Do zerowej grupy podatkowej - określonej w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn - należą: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Są to osoby należące do grupy pierwszej, jednak za wyjątkiem teścia, teściowej, zięcia i synowej. 

Jeśli prezent przekroczy tę wartość, urząd skarbowy będzie ubiegał się o zapłatę podatku. Tak wyglądają limity w trzech grupach podatkowych

Przynależność do poszczególnych grup zależy od stopnia pokrewieństwa z osobą obdarowaną. Do grupy pierwszej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. W grupie drugiej znajdują się natomiast: wujkowie, ciocie, rodzeństwo małżonków lub małżonków pozostałych zstępnych. Z kolei grupa trzecia obejmuje pozostałych darczyńców. Jak czytamy na stronie podatki.gov.pl, kwota wolna podatku w przypadku darowizny wynosi: 

  • 36120 złotych - dla osób należących do I grupy podatkowej,
  • 27090 złotych - dla osób należących do II grupy podatkowej,
  • 5733 złotych - dla osób należących do III grupy podatkowej.

Warto również pamiętać o tym, że darowizny, otrzymane nawet od osób z tej samej grupy podatkowej, nie sumują się. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy w najbliższym czasie wybierasz się na komunię świętą kogoś z rodziny?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.