Piwnice w blokach mają raczej niewielkie rozmiary, ale przy odpowiedniej organizacji możemy zmieścić w nich sporo przedmiotów. Niestety pewne ograniczenia w tym zakresie pojawiają się w związku ze specyficznymi warunkami panującymi w tym miejscu. W niektórych przypadkach jest to na tyle poważne, że polskie przepisy przewidują surowe kary za ewentualne nieprawidłowości.
Kwestię niedozwolonych przedmiotów przechowywanych w piwnicach reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Jak przypomina Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, zgodnie z tym dokumentem w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, a także w obrębie klatek schodowych i korytarzy nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Zaliczamy do nich m.in.:
Ponadto zabronione jest przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach. Za przestrzeganie tych przepisów odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik danego obiektu budowlanego/terenu albo inna osoba, która nimi włada. Niedopatrzenia w tym zakresie wiążą się z kolei z karą nawet do pięciu tysięcy złotych. Na tym jednak nie kończą się zalecenia dotyczące piwnic.
Niektóre materiały niewymienione powyżej również mogą stwarzać ryzyko pożarowe, jeśli są nieprawidłowo przechowywane. Wymienić tu można np. tekstylia, meble, pluszaki, książki czy elektronikę. Pamiętajmy też, że na przedmioty te niekorzystny wpływ będzie miała wilgoć panująca w piwnicy. Powinny być one zatem przechowywane w szczelnych opakowaniach lub pojemnikach. W ten sposób ograniczymy ryzyko, że zapalą się w czasie potencjalnego pożaru, a przy okazji nie narazimy ich na zniszczenia, w tym rozwój pleśni.
Zobacz też: Wynajmowanie mieszkania bez umowy. Skarbówka nie wybacza. Kara to nawet 30 tys. zł
Bez większych obaw możemy natomiast przechowywać w piwnicy materiały niepalne. Będą to więc np. słoiki z przetworami. Inna żywność także nie powinna stanowić problemu, choć ponownie konieczne może być jej dodatkowe zabezpieczenie - nie tylko przed wilgocią, ale i szkodnikami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.