Nawet 5 tysięcy kary. Straż miejska może zapukać do twoich drzwi

Już od 2024 roku strażnicy na terenie całej Polski prowadzą kontrole w domach oraz mieszkaniach. W ten sposób weryfikują, czy poszczególne nieruchomości zostały zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za brak takiego wpisu można zapłacić fortunę.
Straż miejska puka do drzwi Polaków. Brak wpisu to nawet 5 tys. zł kary - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Krzysztof Zatycki / Agencja Wyborcza.pl /

Od 1 stycznia 2024 roku straż miejska w całej Polsce zyskała nowe uprawnienia, które umożliwiają kontrolowanie domów oraz mieszkań pod kątem sposobu ich ogrzewania. Funkcjonariusze sprawdzają, czy poszczególne budynki i lokale znajdują się w rejestrze CEEB. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest systemem zawierającym informacje o źródłach ogrzewania, który powstał w wyniku zmian uwzględnionych w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Zobacz wideo Biejat: Chcemy, żeby policja broniła obywateli, a nie występowała przeciwko nim

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To obowiązek Polaków

CEEB to baza danych o źródłach ciepła i paliwach stosowanych do ogrzewania nieruchomości. Właściciele oraz zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych są zatem zobowiązani do zgłoszenia, z jakiego źródła ogrzewania korzystają. Powinni to zrobić, jeśli nie przekracza ono 1 MW mocy nominalnej. W przypadku nowych budynków przepisy dają 14 dni na dokonanie takiego wpisu w rejestrze. Zgłoszenia do CEEB można dokonać osobiście w urzędzie miasta lub gminy, listownie oraz online. Procedura jest bezpłatna. Do końca 2023 roku brak takiego dokumentu nie wiązał się jednak z żadną karą. To zmieniło się wraz z początkiem ubiegłego roku, co skutkowało licznymi kontrolami ze strony strażników.

Sprawdź również: Sąd nakazał spłacić 240 tysięcy długu. Ma na to 400 lat

Jak wskazywała Interia, na samym początku 2024 roku, w ciągu jednego miesiąca, w Poznaniu straż miejska przeprowadziła aż 450 takich kontroli. Warto zatem pamiętać, że wpis do CEEB nie jest jednorazowym obowiązkiem. W przypadku wymiany pieca czy instalacji nowego źródła ciepła należy uwzględnić to w rejestrze. Wszystko dlatego, że kary obowiązują nie tylko w przypadku braku odpowiedniego wpisu, ale także niewłaściwych danych.

CEEB - straż miejska prowadzi kontrole. Kary sięgają 5 tys. zł

Jak wskazuje Kancelaria Lega Artis, w formularzu zgłoszeniowym należy uwzględnić, taki dane jak:

  • adres budynku i liczbę lokali (budynki wielorodzinne)
  • rodzaj i liczbę źródeł ciepła,
  • w przypadku kotłów na paliwo stałe - klasę i liczbę kotłów oraz rodzaj paliwa,
  • dane osobowe i kontaktowe właściciela lub zarządcy.

Informacje muszą być aktualne, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować poważnymi problemami. Jak podaje Gazeta Prawna, brak wpisu lub błędne oświadczenie naraża na właściciela na karę w wysokości od 500 do nawet 5 tysięcy złotych.

Źródła: biznes.interia.pl, serwisy.gazetaprawna.pl, legaartis.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: