Straż miejska przeprowadza kontrole w domach. Za brak tego dokumentu zapłacimy nawet 5 tys. złotych

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to termin, który powinien być dobrze znany właścicielom budynków. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, że od tego roku zmieniły się przepisy związane z dopełnianiem tego obowiązku. Jeśli straż miejska odkryje jakiekolwiek nieprawidłowości, grożą nam surowe kary.

Właściciele budynków muszą liczyć się z koniecznością dopełniania wielu obowiązków. Przepisy z tym związane stale się jednak zmieniają, więc warto śledzić na bieżąco informacje na ten temat. Choć w tym przypadku omawiane kontrole są przeprowadzane już od początku roku, to jeszcze nie do wszystkich te wieści dotarły. Przy okazji przypominamy, czym właściwie jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków i kogo dokładnie dotyczy.

Zobacz wideo Jak to możliwe, że Polska cierpi i na nadpodaż, i na niedobór węgla jednocześnie?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ważny rejestr związany z nieruchomościami. Te osoby muszą pamiętać o obowiązkowym wpisie

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to rejestr zbierający informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, każdy właściciel domu lub zarządca budynku jest zobowiązany zgłosić do CEEB, z jakiego źródła ogrzewania korzysta. Dotyczy to sytuacji, gdy źródło spalania paliw nie przekracza 1MW nominalnej mocy cieplnej. W przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku czas na złożenie deklaracji CEEB był wyznaczony do 30 czerwca 2022 roku. Nowe budynki obowiązuje natomiast termin 14 dni od dnia uruchomienia urządzenia. Co ważne, za samo zgłoszenie nic nie zapłacimy. Dla niektórych jednak CEEB może wiązać się z całkiem sporymi kosztami, a chodzi tu o brak wpisu podczas kontroli.

Jak przypomina portal Interia, od 1 stycznia 2024 roku straż miejska ma uprawnienia do przeprowadzania kontroli w związku ze wpisami do CEEB. Podczas nich musimy okazać strażnikom dowód poświadczający wpisanie nieruchomości do CEEB, a funkcjonariusze sprawdzą przy tym, czym palimy w piecach i jakiej klasy jest nasz piec. Za brak wpisu do CEEB lub za podanie nieprawdziwych danych grozi nam grzywna w wysokości od 500 złotych do nawet 5000 złotych. Interia podkreśla, że kontrole są przeprowadzane dość intensywnie. W samym Poznaniu w pierwszym miesiącu roku wykonano 450 kontroli. Jak zatem możemy ustrzec się przed ich nieprzyjemnych przebiegiem?

Deklaracja CEEB może być złożona na kilka sposobów. Zapominalscy mogą zdziwić się przy wizycie strażników 

Jeśli nie chcemy mieć problemów ze strażą miejską, wystarczy złożyć w terminie deklarację CEEB. Zrobimy to listownie, w urzędzie miasta lub gminy, a także za pośrednictwem internetu. Dane wymagane w deklaracji to:

  • imię i nazwisko albo nazwa właściciela, zarządcy budynku lub lokalu,
  • adres zamieszkania lub siedziby,
  • adres budynku lub lokalu, gdzie jest zainstalowane źródło ciepła lub źródło spalania paliw,
  • dane na temat budynku (adres, rodzaj, liczba lokali),
  • liczba źródeł ciepła,
  • rodzaje źródeł ciepła,
  • liczba kotłów i rodzaj spalanego paliwa (jeśli budynek ogrzewany jest spalaniem w kotle).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: