Placki ziemniaczane - ekspresowy przepis na chrupiące placki z kilku składników

Placki ziemniaczane są niezwykle prostą potrawą, która jest jednak niezmiennie popularna w polskich domach. Kontrowersje wywołuje tylko jedno pytanie: z czym najlepiej jeść placki ziemniaczane?

Chrupiące placki ziemniaczane. Za co tak bardzo je lubimy?

Chrupiące placki ziemniaczane być może są zmorą zwolenników zdrowej diety, ale bez wątpienia mają nieporównanie większą liczbę zwolenników. Przede wszystkim jest to danie bardzo proste: każdy może je przygotować z niewielu produktów i w bardzo krótkim czasie. Dodatkowo ich smak jest dość powszechnie akceptowany, bo rzadko trafi się ktoś, kto nie lubi placków ziemniaczanych.

Czy jest to danie kuchni polskiej? Z pewnością tak, ale należy pamiętać, że nie tylko u nas są cenione. Ich odmiana jest bardzo ważnym daniem szwajcarskim, można je także spotkać w kuchni żydowskiej, niemieckiej, węgierskiej czy ukraińskiej. Ciekawe jest także to, że nawet na terenie Polski placki ziemniaczane miewają różne nazwy. Na Podhalu nazywa się je ''moskolami'', w Małopolsce ''plackami po rytersku'', na Warmii zaś ''plindzami''. 

Placki ziemniaczane - przepis

Przepis na placki ziemniaczane jest wyjątkowo prosty. Do ich przyrządzenia potrzeba też niewielkie liczby składników. Na kilkanaście placków potrzebne będą:

  • ok. 1 kg ziemniaków;
  • 2 jaja;
  • 1 cebula;
  • 3 łyżki mąki pszennej;
  • 1 łyżeczka soli;
  • pieprz;
  • olej do smażenia.

Placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków to dobry sposób na szybki obiad.Placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków to dobry sposób na szybki obiad. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Od czego zacząć przygotowanie placków ziemniaczanych? Umyte i obrane ziemniaki ścieramy na tarce. Na gęstym sicie możemy odsączyć z nich nadmiar wody, dociskając je łyżką. Na tarce należy zetrzeć także cebulę. 

Przygotowanie masy na placki wymaga dodania do ziemniaków jajek, cebuli, mąki, pieprzu i soli. Całość musi zostać dokładnie wymieszana tak, by uzyskać jednolitą masę. Placki smażymy na rozgrzanym wcześniej oleju. Masę trzeba nabierać łyżką i delikatnie rozpłaszczać już na patelni. Placki powinny być smażone obustronnie do zezłocenia się. Nadmiaru tłuszczu można się pozbyć poprzez wyłożenie usmażonych placków na papierowych ręcznikach. 

Sos do placków ziemniaczanych

Jaki sos do placków ziemniaczanych? Z czym jeść to proste danie? Opcji jest tu bardzo wiele. Podstawowy dylemat dotyczy tego, czy placki ziemniaczane powinny być słone, czy też jedzone na słodko. Chociaż dla niektórych osób może być to dziwne, to jada się je z cukrem i śmietaną lub twarogiem, ale też np. z dżemem jabłkowym. Zdecydowanie częściej placki ziemniaczane jedzone są z solą lub śmietaną i solą. W bardziej skomplikowanej wersji mogą być łączone z gulaszem lub sosem grzybowym. Można je spożywać także z sosem czosnkowym. 

Placki ziemniaczane z piekarnika

Co zrobić, aby danie było mniej kaloryczne? Placki ziemniaczane z piekarnika to z pewnością nieco zdrowsza opcja. Ich przygotowanie również jest proste. Należy ustawić piekarnik na temperaturę 200 stopni C (góra i dół). Placki pieczemy z obu stron po ok. 15 min z każdej. 

Placki ziemniaczane bez jajka

Jak przygotować to smaczne danie w wersji wege? Placki ziemniaczane bez jajka także mogą być bardzo dobre. W zasadzie wystarczy jedynie zrezygnować z jednego spośród składników. Może się okazać, że jajka będzie trzeba zastąpić nieco większą ilością mąki.

Zobacz też: Zapomnij o ścieraniu ziemniaków na placki. Jest dużo lepsza metoda - mniej pracy, a wyjdą równie smaczne

Więcej o:
Copyright © Agora SA