Chaczapuri. Serowy chleb prosto z Gruzji! Poznaj prostą recepturę

Chaczapuri to potrawa, która wywodzi się z Gruzji. To tradycyjne danie nazywa się także chlebem z twarogiem, gdyż kiedyś było robione z twarogową masą serową. Ciekawostką jest, że według mieszkańców Gruzji każda gospodyni ma swój własny przepis na chaczapuri, a żeby je przygotować wystarczy ser i ciasto.

Restauracja gruzińska. Miejsca, w których skosztujesz gruzińskich potraw

Chaczapuri, kubdari, chinkali - nazwy egzotyczne, ale dania dość proste w przygotowaniu i doskonałe w smaku. Wszystkie one reprezentują kuchnię gruzińską. Najlepszym miejscem do skosztowania tych specjałów będzie oczywiście Gruzja, jednak także w Polsce można zetknąć się z tego rodzaju potrawami. Restauracja gruzińska to miejsce gdzie możemy zajadać się tradycyjnymi przysmakami, które pochodzą z Gruzji. Na mapie Warszawy, ale także innych miast jest coraz więcej takich punktów, co z pewnością ucieszy smakoszy, którzy lubują się w gruzińskiej kuchni. Z łatwością znajdziecie ich adresy w sieci. Oprócz chaczapuri warto skosztować także innych potraw np. chinkali, sałatki gruzińskiej czy pieczonych pieczarek nadziewanych serem sulguni.

Chaczapuri adżarskie – najpopularniejsze gruzińskie danie

Chaczapuri adżarskie jest jednym z najbardziej znanych dań z Gruzji. Charakterystyczną cechą tej potrawy jest jej kształt, ponieważ wygląda ona jak łódka z ciasta drożdżowego, w której znajduje się ser, masło i jajko. Potrawa ta jest bardzo znana, dlatego też podaje się ją praktycznie w każdej gruzińskiej restauracji.

Chleb gruziński – czym się charakteryzuje?

Chleb gruziński to pyszne, tradycyjne danie, które w Gruzji wypiekane jest w piecach chlebowych. Dla mieszkańców Gruzji jest niczym świętość. Najważniejsze cechy chleba gruzińskiego to:

  • pachnąca, aromatyczna skórka,
  • łatwość do rwania go rękami,
  • chrupkość,
  • pasuje do wielu innych potraw,
  • jest cienki.

Gruzińskie jedzenie. Zdrowa i smaczna kuchnia

Gruzińskie jedzenie charakteryzuje przede wszystkim to, że jest bardzo zdrowe, różnorodne oraz bogate w wiele składników odżywczych. Gruzini uwielbiają mięso, bez którego nie wyobrażają sobie posiłków. Warto dodać, że dania muszą być aromatyczne i dobrze przyprawione, co dodaje im smaku. Często na stołach gruzińskich można spotkać sery, ale także owoc granatu i bakłażany.

Chaczapuri z mięsem. Składniki i przepis krok po kroku

Chaczapuri z mięsem to klasyczne danie z Gruzji. Poznajcie przepis, aby móc przygotować je także w domu.

Składniki: 500 g mąki pszennej, cebula, 3-4 ząbki czosnku, płaska łyżka soli, kilogram mięsa mielonego wieprzowo – wołowego, łyżeczka suchych drożdży, łyżeczka cukru, łyżka oleju rzepakowego, przyprawy

Przygotowanie:

  1. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier, sól, drożdże i olej. Następnie dodajemy ok.1,5 szklanki ciepłej wody, mieszamy i ręcznie zagniatamy ciasto. Formujemy kulę, przykrywamy ścierką i odstawiamy na około pół godziny ciepłe miejsce aż wyrośnie.
  2. Drobno siekamy cebulę i czosnek i mieszamy je z mięsem. Dodajemy przyprawy.
  3. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 części i rozpłaszczamy na stolnicy podsypanej mąką. Na każdy placek nakładamy farsz, składamy na pół i delikatnie rozwałkowujemy.
  4. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy ok. 20 minut.

Chaczapuri z serem – jakiego sera najlepiej użyć?

Chaczapuri z serem można samodzielnie przygotować w domu, jednak dobrze wiedzieć jaki ser będzie do tego najlepszy. Aby potrawa była dobra najlepiej użyć kilku serów, jednak ważne aby ich większą część stanowiły sery typu capri lub feta, ponieważ one nie ciągną się po podgrzaniu.

Ser po gruzińsku – przepis i przygotowanie przystawki w sam raz na domówkę

Ser po gruzińsku świetnie sprawdzi się jako przekąska na imprezie. Oto składniki i przepis, który pomoże Wam je przyrządzić.

Składniki: pęczek szczypiorku, 400 g twarogu tłustego, cebula czerwona, 2 ogórki kiszone

Zalewa: łyżeczka soli, 0,5 l wody, 3 łyżeczki sosu sojowego

Sos: 3 ząbki czosnku, 150 g majonezu, 200 g jogurtu naturalnego, 3 łyżeczki sosu sojowego

Przygotowanie:

  1. Ser kroimy w plastry grubości około 1-1,5 cm i układamy je w pojemniku.
  2. Składniki zalewy dokładnie mieszamy, zalewamy nią ser i odstawiamy do lodówki i zostawiamy na noc. Następnego dnia ser osączamy z zalewy.
  3. Majonez mieszamy dokładnie z jogurtem, sosem sojowym i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Tak przygotowanym sosem zalewamy ser ułożony na półmisku.
  4. Ogórki i cebulę kroimy w drobną kostkę, szczypiorek drobno siekamy. Ogórkami, cebulą i szczypiorkiem posypujemy ser w sosie i dostawiamy na godzinę do lodówki.

Zobacz też: Gruzińskie chaczapuri - jak zrobić, z czym podać? Mamy prosty przepis

Więcej o:
Copyright © Agora SA