Znamy najlepszy sposób na pozbycie się mchu z trawnika. Wystarczy to rozsypać i polać wodą

Mech w trawie, jak się go pozbyć? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników i ogrodniczek. Niestety w nieodpowiednich warunkach, problem może się szybko pojawić. Na szczęście znamy doskonały sposób na usunięcie mchu z trawnika. Wystarczy sięgnąć po ten produkt, a problem zniknie w mgnieniu oka.

Mech na trawniku może być prawdziwym utrapieniem. Dość szybko się rozrasta, a co gorsze trudno się go pozbyć. Jednak dzięki temu trikowi usuniesz go z murawy w kilka chwil. 

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Przyczyny pojawiania się mchu na trawniku. Niestety jest ich kilka

Jeśli na twoim trawniku pojawił się mech, przyczyn może być kilka. Warto je poznać, aby uchronić się przed problemem w przyszłości. 

  • Złe podłoże, na którym rośnie trawa. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Gleba nie powinna mieć kwaśnego odczynu, być zbita ani ciężka. Wierzchnia warstwa nie powinna przepuszczać powietrza. Jeśli dopuścisz, aby przy glebie powstała wilgotna i zacieniona warstwa, mech z pewnością się tam pojawi.
  • Brak zabiegu aeracji i piaskowania gleby przed założeniem trawnika. Mech nie lubi suchych i piaszczystych terenów. Jeśli więc dopiero zamierasz założyć trawnik, koniecznie przeprowadź te zabiegi.
  • Zbyt nisko kosisz trawnik. Niestety, ale to również sprzyja pojawianiu się mchu. Jeśli nie chcesz, aby problem znów się pojawił, ustaw ostrza kosiarki na wyżej nad ziemią.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Koniecznie przeprowadź ten zabieg

Jeśli na trawniku pojawił się już mech, trudno będzie się go pozbyć. Konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu. Wapnowanie gleby powinno się tutaj doskonale sprawdzić. Na czym to polega? Chodzi o zastosowanie odpowiedniego nawozu wapniowego. Do wyboru masz wapniak rolniczy mielony, mączkę wapienną lub wapno kredowe. Rozsyp substancje na trawniku, a następnie polej ją wodą. Najlepiej zrobić to późnym latem lub nawet jesienią. Dzięki temu zmienisz pH ziemi. Mech uwielbia kwaśny odczyn, dlatego należy zadziałać przede wszystkim od tej strony. Możesz także wypróbować roztwór wody z octem. Ta metoda jest nieco bardziej ekologiczna i powinna być bezpieczna dla trawnika. Warto jednak zrobić próbę na niewielkim kawału ziemi. Niestety jeśli wykorzystasz ocet, to skutki mogą być nietrwałe i mech ponownie powróci do twojego ogrodu. Jednak, kiedy zadziałasz szybko, w momencie gdy mech tylko pojawi się na trawniku, roztwór powinien dać sobie z nim radę. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA