Ocet do prania. Nawet niewielka ilość pomoże pozbyć się ciężkich do usunięcia plam

Ocet do prania, nawet w niewielkiej ilości, może zdziałać cuda. Choć głównie ocet znajduje swoje zastosowanie w kuchni, lub też jako środek czyszczący to już w dawnych czasach gospodynie domowe używały go także do prania. Jakie efekty daje pranie z octem? Gdzie i ile go wlać? Odpowiemy na te pytania.

Jak wyczyścić pralkę octem? Domowy sposób do walki z bakteriami i grzybem

Ocet do prania? Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych, naturalnych środków, które pomagają utrzymać czystość w domu. Nie od dziś wiadomo, że z pomocą w tym zakresie może przyjść zwykły, znany każdemu ocet spożywczy. Jak wyczyścić pralkę octem? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że nie tylko możliwe, ale też całkiem skuteczne. Kolejnym plusem użycia octu do czyszczenia pralki jest także to, że ocet jest na pewno tańszy niż chemiczne środki do czyszczenia pralek. Jak działa ocet? Ocet posiada właściwości, które sprawiają, że jest on świetnym odkamieniaczem, a ponadto niweluje nieprzyjemny zapach dochodzący z pralki. Jak skutecznie wyczyścić pralkę octem?

  • wlewamy szklankę octu w komorę na proszek i włączamy tzw. puste pranie
  • przecieramy gumowe elementy urządzenia – w ten sposób pozbędziemy się bakterii i brudu

Jedyne co może nam przeszkadzać w trakcie czyszczenia octem pralki to jego bardzo intensywny zapach. 

Pranie ręczników — jak je prać, aby zachowały swoją miękkość i kształt?

Pranie ręczników, choć wydaje się bardzo banalną czynnością, należy odpowiednio wykonać. Nikt nie lubi szorstkich i nieprzyjemnych w dotyku ręczników. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiednio prać ręczniki, by po prostu ich nie zniszczyć. Co jest ważne?

  • ograniczenie obrotów podczas wirowania,
  • pozostawienie wolnej przestrzeni w bębnie pralki, aby lepiej wypłukać ręczniki z detergentów,
  • unikanie prania w 90 stopniach Celsjusza,
  • używanie do suszenia suszarki bębnowej,
  • dodanie do płukania szklanki octu lub 3 łyżki sody rozpuszczonej w wodzie.
Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Ocet do prania ręczników. Dodanie octu do prania sprawi, że pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z ręczników

Ocet do prania ręczników to jedna z domowych i sprawdzonych metod, która pomaga w pozbyciu się zapachu stęchlizny. Ręczniki z reguły przechowujemy w łazience, w której panuje wilgotne powietrze, które niestety sprzyja rozwojowi bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Ręczniki ze względu na ich przeznaczenie często stają się środowiskiem, w którym bakterie i grzyby znajdują idealne miejsce, aby się rozwijać. Dodając kilka kropel octu do prania możemy pozbyć się zarówno nieprzyjemnego zapachu jak i bakterii. Ważne, aby ręczniki prać w temperaturze 60 stopni i dodać jedną miarkę octu do szufladki, do której zazwyczaj wsypujemy proszek do prania. 

Pranie z octem – dzięki niemu pozbędziesz się uporczywych plam

Pranie z octem, mimo że możemy wykonywać w pralce automatycznej, nie może być robione jednak zbyt często. Przede wszystkim dlatego, że częste używanie octu może doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Należy zatem z niego korzystać z zachowaniem zdrowego rozsądku. Jak prać z użyciem octu? Wszystko zależy, od jakich tego plam chcemy się pozbyć z ubrań.

  • plama z tuszu lub atramentu – nanosimy ocet, a następnie na zabrudzenie nakładamy pastę z octu i mąki ziemniaczanej (w stosunku 2:3) i pierzemy w pralce,
  • plama z krwi – nanosimy ocet, a następnie czekamy około 10 minut i pierzemy, 
  • plama powstała z potu lub z perfum – wcieramy ocet i od razu wrzucamy do pralki.

Ocet do prania: gdzie go wlać?

Gdzie wlać ocet do prania? Wszystko zależy od tego co chcemy uprać z wykorzystaniem octu. Warto wspomnieć, że pranie z użyciem octu to dobry sposób na ochronę ciemnych ubrań przed wyblaknięciem. Wystarczy, że dodamy szklankę octu do bębna pralki, a tkaniny nie stracą swojego intensywnego koloru. W przypadku ręczników najlepszym sposobem jest wlanie octu do szufladki, do której normalnie wsypujemy proszek do prania. Bardzo często ocet jest także stosowany jako zamiennik płynu do płukania, dlatego wlewamy go do szufladki na płyny.

Zobacz też: Kosztuje 3 zł, a usunie żółte zacieki na dobre. Wystarczy podgrzać i wlać do toalety

Więcej o:
Copyright © Agora SA