Lawenda to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych, mających bardzo szerokie zastosowanie. Odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne jest coraz częściej wybierana także przez początkujących ogrodników. Warto więc wiedzieć jaki rodzaj wybrać - lawenda francuska, lawenda wąskolistna czy może lawenda w doniczce? Poznaj zasady pielęgnacji lawendy i ciesz się bujnymi krzewami.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Okres kwitnienia lawendy można zauważyć od połowy czerwca do września. To właśnie wtedy ogrody i balkony wyglądają naprawdę zjawiskowo, gdy zdobią je piękne, fioletowe rośliny. Jeśli chcesz, aby twój taras lub ogródek również zyskał naturalne dodatki, pamiętaj, aby sadzić ją już na początku wiosny niezależnie od tego czy mówimy tutaj o lawendzie w doniczce, czy tej w gruncie. Kwiaty w ogrodzie sadź w odstępie 40 cm, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu. Jak wygląda dokładna uprawa lawendy? To bardzo proste, jeśli zastosujesz się do kilku zasad.
Lawenda to jedna z tych roślin, która nie ma zbyt dużych wymagań, a w szczególności lawenda wąskolistna. Jeśli spotkamy ją w naturalnym środowisku, można zauważyć, że rośnie na mało urodzajnych glebach - więc poradzi sobie ona w niemalże każdych warunkach. Lawenda sama w sobie najlepiej czuje się w nasłonecznionych miejscach, osłoniętych od wiatru. Dobrze znosi suszę, a zbyt częste podlewanie może zadziałać na nią negatywnie. Wybierając podłoże, zwróć uwagę, aby było przepuszczalne o pH 6,5- 7,5. Jeśli zdecydujesz się na lawendę w doniczce, która sprawdzi się świetnie na balkony i tarasy, do gleby warto dodać gryz lub drobny żwirek. Zarówno do ogrodu jak i na balkon świetnie sprawdzi się także lawenda francuska.
Przycinanie lawendy jest kluczową czynnością w uprawie tej rośliny. Jeśli chcesz, aby ta rosła bujnie i zdrowo, nie omijaj tego zabiegu. Pierwsze przycinanie lawendy powinno odbywać się wiosną, a jego celem jest usunięcie obumarłych części rośliny. Drugie przycinanie warto wykonać po okresie kwitnięcia, czyli zazwyczaj w połowie sierpnia. Przycinanie sprawia, że roślina ma o wiele grubsze pędy i rośnie zdrowo, a jego brak może ją osłabić i utrudnić zimowanie.
Może Cię zainteresować:
Krzewy róż będą uginać się pod ciężarem kwiatów. Weź 10 złotych i biegnij po ten tani produkt
W ten sposób róże zostaną z tobą na zawsze. Wystarczy jeden produkt i odrobina cierpliwość
Małgorzata Rozenek-Majdan o tym, czy zobaczymy ją na sejmowej mównicy. Jej stanowisko zaskakuje