Gdzie wyrzucać chleb, który tak często gości w naszych domach? Niestety raczej nie ma osoby, która by co najmniej raz w życiu nie zdecydowała, że jednak pozostałości pieczywa należy wyrzucić. Obecnie, w związku z segregacją odpadów, powstaje zagadnienie, do jakiego kontenera należy to zrobić. Pieczywo, niezależnie od tego, czy jest z dodatkiem ziaren itp., należy wyrzucić do brązowego kosza na odpady bio.
Czasem warto podejść do tematu inaczej i zadać sobie pytanie, jak jeszcze można użyć produktu, który teoretycznie nadaje się do wyrzucenia? Większość z nas co jakiś czas potrzebuje w kuchni panierki, czy to do kotleta, czy do smażonego sera. Doskonale do tego nadaje się bułka tarta. Jest też bardzo dobra, gdy potrzeba przygotować formę do ciasta czy do pieczenia mięsa. Zamiast zastanawiać się, gdzie wyrzucać suchy chleb, przede wszystkim ten jasny, pszenny, można użyć go do zrobienia tartej bułki. Wystarczy dobrze wysuszyć pieczywo, a następnie je rozdrobnić i już nie będzie trzeba się go pozbywać.
Niektóre osoby zastanawiają się, gdzie wyrzucać stary chleb, zwłaszcza gdy sprzeczne to jest z ich przyzwyczajeniami. Często bowiem taki lęk wynika czy to z religijnych kwestii, czy też moralnych. Pojawiają się wówczas pomysły takie, jak wieszanie nawet spleśniałego chleba na kontenerze w worku foliowym, czy też dokarmianie zwierząt. Pierwszy ze sposobów jest fatalny, bo i tak niczego nie zmienia, a nawet gorzej, bo zamiast stanowić kompost, odpad ten prawdopodobnie ostatecznie znajdzie się w koszu na odpady zmieszane i wtedy nie będzie z niego już żadnego pożytku. Lepiej wrzucić go do odpadów bio, gdzie w pewnym sensie zyskuje drugie życie. Poza tym dobrze jest uświadomić sobie, że wyrzucany stary, zepsuty czy spleśniały chleb nie stanowi marnotrawstwa — nie da się go już bezpiecznie zjeść. Po wtóre — dokarmianie zwierząt chlebem jest złym pomysłem, bo zwyczajnie im szkodzi, a już zwłaszcza zepsuty, spleśniały. Nie powinien on stanowić sposobu na dokarmianie ich. Jeśli chce się żywić np. ptaki, właściwym wyborem jest ziarno, a nie pieczywo.
W ostateczności, jeśli nie ma innej możliwości, zawsze właściwym koszem jest ten na odpady zmieszane. Zastanawiając się też, gdzie wyrzucać pieczywo, warto pomyśleć o znajomych. Często mają oni np. ogródki działkowe i zbierają różne rzeczy na kompost. Wówczas można też takie stare pieczywo pozostawić im.
Wszystko właśnie zależy od tego, co chcemy wyrzucić. Kontenery na śmieci mają zawsze opis, co do którego należy wrzucać, a czego się nie powinno tam umieszczać. Jeśli brakuje jakiegoś opisu, można tę informację uzyskać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a czasem na stronach gmin temu dedykowanych. Powszechnie bowiem wiadomo, że ogromne znaczenie ma segregacja śmieci. Gdzie chleb, a gdzie inne roślinne produkty powinny być wyrzucane, czy też tworzywa sztuczne albo metale — wszystko to można sprawdzić i dokonać właściwego wyboru. W zasadzie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę zapytanie np. "gdzie wyrzucać chleb" i taką informację bez trudu się uzyska.
Zobacz też: Odpady biodegradowalne - co do nich zaliczamy? Gdzie wyrzucić odpady BIO?