Muchy domowe to jedne z najpowszechniejszych owadów, które są zarazem bardzo uciążliwe. Choć nie mogą one nas ugryźć, to stanowią zagrożenie ze względu na przenoszone patogeny. Co ważne, ich zwalczanie wymaga podęcia szybkiego działania. Choć mucha domowa żyje zaledwie miesiąc, to bardzo szybko się rozmnaża, a samica jednorazowo może złożyć nawet 100 jaj.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Muchy domowe nie lubią określonych zapachów, więc to właśnie ten czynnik najlepiej wykorzystać w walce z owadem. Jednym z produktów szczególnie polecanych w tej sytuacji jest olejek waniliowy. Wystarczy otwarty słoiczek pozostawić na stole. Efekt mocniejszy, jeśli dodamy do niego kilka listków mięty. Dobre rezultaty przyniosą także olejek cytrynowy, eukaliptusowy lub lawendowy, bądź też aromat na bazie goździków. Takie zapachy możemy rozpylić w miejscach, gdzie owady zauważamy szczególnie często. Alternatywą dla olejków jest proszek o korzennym aromacie, czyli mieszanka pieprzu, czosnku i cynamonu, którą możemy przygotować samodzielnie.
Z nieco mnie przyjemnych zapachów polecenia wart jest również ocet jabłkowy. W tym przypadku wystarczy ustawić słoik z octem na kuchennym parapecie. Skuteczne powinno być też zmieszanie octu jabłkowego z olejkiem eterycznym i rozpylenie mieszanki po mieszkaniu.
Jednym ze sposobów na pozbycie się much z domu, który nie wykorzystuje zapachów, jest zwykła woda nalana do woreczka. Woreczek foliowy wypełniony wodą należy szczelnie zawiązać i położyć np. na parapecie lub szafce kuchennej. Sekret tej metody związany jest z odbijaniem promieni słonecznych, co powinno odstraszyć owady. Domowym sposobem możemy przygotować też lep na muchy. W tym celu należy zmieszać kilka łyżek płynnego miodu z mąką kukurydzianą, a otrzymaną mieszankę wyłożyć następnie na płaskich talerzykach. Lepki wabik skutecznie unieruchomi muchy, które już buszują po twoim domu.
Na koniec warto podkreślić, że w walce z muchami bardzo istotne jest utrzymywanie porządku, szczególnie w kuchni. Nie powinniśmy zostawiać na wierzchu resztek jedzenia ani otwartych pojemników z wodą. Kosz na śmieci powinien być natomiast regularnie opróżniany i trzymany w zamknięciu, czyli np. w szafce lub po prostu mieć pokrywę.