Jeśli chcesz ochłodzić mieszkanie, lepiej tego nie rób. Przez to upały będą nie do zniesienia

Wysokie temperatury dają się we znaki. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą upalne dni, zastanawiając się, jak schłodzić mieszanie w czasie upałów. Często w takie dni otwieramy okna na oścież z myślą, że ochłodzimy nieco mieszkanie. Okazuje się, że popełniamy w ten sposób ogromny błąd.

Nie ma nic gorszego niż brak możliwości zacienienia swojego mieszkania podczas upałów. Wówczas wiele osób uchyla swoje okna, nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób tylko pogarszają całą sytuację. 

Zobacz wideo W Wiśle brakuje wody. Niski poziom rzeki w Warszawie

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Upalne dni, a uchylanie okien. Czy warto to robić? 

Nie ma nic gorszego niż uchylanie okna podczas upałów. Wychodząc do pracy, z przyzwyczajenia często zostawiamy uchylone okno, a po powrocie do domu zastajemy w mieszkaniu okropny zaduch i wysoką temperaturę, choć liczyliśmy na coś zupełnie odwrotnego. Jeżeli nie chcesz wprowadzać do swojego mieszkania takiego klimatu, gdy na zewnątrz panują upały, lepiej jest jak najszybciej uświadomić sobie, że uchylanie okien to nawyk, który w wakacje powinien iść na drugi plan. I nie chodzi tutaj o to, żeby nie uchylać w ogóle okien, sekret tkwi w tym, kiedy to robić, aby nie zapraszać tropikalnej zaduchy do mieszkania. 

Sposób na upały. Otwierasz okna? Kluczowe jest wyczucie czasu 

Wietrzenie mieszkania jest bardzo ważną czynnością, którą należy robić regularnie. W upały warto wiedzieć, w których godzinach lepiej jest to robić, aby dodatkowo wychłodzić mieszkanie, a nie zapraszać gorącego powietrza do środka. Najlepszą porą na otwieranie okna, jest przede wszystkim późny wieczór, gdy na zewnątrz zaczyna się nieco ochładzać powietrze. Okno można zostawić w ten sposób najlepiej na całą noc aż do rana, jednak warto pamiętać, aby zamknąć z rana okna jak najwcześniej, zanim temperatura na zewnątrz dojdzie do 30 stopni Celsjusza. A najlepiej zrobić to jeszcze przed 8 nad ranem, gdy już stopniowo temperatura na zewnątrz się powiększa. Oprócz zamykania samych okien warto zasunąć rolety, na czas największych upałów, w szczególności okna od strony południowej, przez które przedostaje się największe słońce, jednocześnie dodatkowo nagrzewając pomieszczenie. Dodatkową ulgę podczas upałów przyniosą rozłożone mokre ręczniki na suszarce, czy grzejniku. Podczas upałów lepiej nie przygotowywać gorących posiłków, gdyż temperatura podczas gotowania w bardzo szybkim czasie podniesie się niemiłosiernie. Lepiej postawić na coś bardziej orzeźwiającego, np. sałatki ze świeżych warzyw czy zupy chłodniki. 

Może Ci się też spodobać: 
- Podgrzewanie wody w basenie szybko i skutecznie. Prosty trik, na udany wypoczynek w ogrodzie
- Przepis kawę mrożoną, jak z popularnych kawiarni. Orzeźwi w upalne dni i smakuje nieziemsko
- Jeśli używasz zmywarki w ten sposób, marnujesz wodę i prąd. Lepiej przestań to robić 

Więcej o:
Copyright © Agora SA