Lobelia w naturalnych warunkach rośnie w klimacie tropikalnym, jednak z powodzeniem możesz ja hodować także na balkonie. Ta piękna roślina przykuwa spojrzenia i stanowi piękną ozdobę balkonu. Jak pielęgnować lobelię? Podczas uprawy nie zapominaj o nawożeniu i innych zasadach uprawy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na balkonach oraz tarasach najczęściej możemy podziwiać: lobelię przylądkową, lobelię wielką oraz lobelię szkarłatną. Kwiat ten sieje się już na przełomie lutego i marca. Jeśli chcesz, aby pięknie i zdrowo rosła należy zapewnić jej odpowiednie warunki, w których czuje się najlepiej. Lobelia powinna mieć duży dostęp do promieni słonecznych, jeśli postawisz ją w cieniu, nie licz na piękne kwiaty. Jej cechą charakterystyczną jest delikatność i to nie tylko w kwestii wyglądu. Ma delikatne łodygi i kwiaty, więc należy chronić ją przed ulewami i wichurami. Najlepiej jeśli postawisz ją pod zadaszeniem lub jeśli takowego na balkonie nie masz, zabezpiecz ją podczas złej pogody. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, tutaj sprawdzi się żyzna, próchnicza i lekko wilgotna gleba. Podczas pielęgnacji lobelii nie możesz zapominać o podlewaniu, ponieważ bez odpowiedniego nawodnienia kwiat nie urośnie. Podlewanie rośliny dwa razy dziennie w zupełności wystarczy, lecz pamiętaj, aby jej nie przelać. Gdy zapewnisz lobelii dobre warunki, możesz liczyć, że latem na twoim balkonie pojawi się wiele pięknych pąków kwiatów tej rośliny. Jednak czasami nawet przy dobrych warunkach, lobelia może nie rosnąć, wtedy dobrze jest rozpocząć nawożenie.
By wspomóc roślinę we wzroście, warto zastosować nawożenie, ale spokojnie, nie musisz wydawać fortuny na zakup specjalnych preparatów ze sklepu. Domowy nawóz przygotujesz samodzielnie w kilka minut. Do stworzenia mikstury, która dobrze wpłynie na lobelię, potrzebujemy 10 gramów drożdży, które należy zalać litrem ciepłej wody. Gdy roztwór ostygnie, możesz podlać nim kwiat. Lobelia otrzyma dzięki niemu wiele składników mineralnych, które ochronią ją przed chorobami i grzybami. Nawóz z drożdży wzmocni także system korzeniowy, więc z pewnością po jego zastosowaniu zauważysz, że kwiat urósł. Pamiętaj, że lobelia to kwiat, który może być niebezpieczny dla dzieci i zwierząt, dlatego warto sadzić go w doniczkach wieszanych.