Wiele osób zapomina o tym przy uprawie budlei. Wystarczy jeden trik, a roślina wypuści piękne kwiaty

Idealną rośliną do ogrodu jest budleja. Uprawa nie stanowi problemu, a sam krzew wytrzymuje najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Sprawdzi się zarówno na wsi, jak i w mieście. Budleja trójkolorowa szczególnie zachwyci cię swoimi kwiatami.

Jeśli szukasz przepięknej rośliny ozdobnej do ogrodu, to świetnie nada się budleja. Uprawa jest stosunkowo łatwa, jednak warto wiedzieć, co zrobić, by cieszyć oczy pięknym kwiatostanem przez długi czas. Roślina ta zwykle występuje w kolorze fioletowym lub różowym, jednak szczególnie piękna jest budleja trójkolorowa. Niezależnie od gatunku roślina ta pięknie pachnie, a jej słodki nektar przyciąga motyle, przez co zyskała potoczną nazwę - "motyli krzew". Choć naturalnie występuje głównie w Chinach, to nie ma przeciwwskazań, by hodować budleję także w polskim ogrodzie. Sprawdź, jak o nią zadbać.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie warunki musi mieć budleja? Uprawa nie będzie trudna

Szukając odpowiedniego miejsca dla budlei pamiętaj, że roślina ta lubi stanowiska jasne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Dobrze sprawdzi się na przykład południowa strona domu. Roślinę należy sadzić wiosną, gdy przymrozki odpuszczą. Gleba pod uprawę powinna być przepuszczalna, żyzna, a także umiarkowanie wilgotna. Co ciekawe, budleja jest odporna na mróz i dobrze znosi duże spadki temperatury. Nie przeszkadza jej też zanieczyszczone powietrze, dlatego doskonale nada się do ogrodów w mieście. Kluczem do otrzymania pięknych kwiatów na wiosnę, jest regularne i prawidłowe przycinanie rośliny. W przypadku budlei Dawida należy robić to wczesną wiosną każdego roku i nie wyżej niż 5 cm od "starego drewna". Jeśli roślina przymarzła, cięcie wykonujemy przy ziemi.

Budleja — uprawa i podlewanie. Nie zapomnij o nawożeniu

Podłoże dla budlei powinno być stale wilgotne, szczególnie upalnym latem. Warto podlewać roślinę obficie, ale pilnować przy tym, by ziemia nie była przelana. Choć jest to roślina wytrzymała na niesprzyjające warunki atmosferyczne, to nie znaczy, że można pominąć nawożenie. Odpowiednio odżywiając krzew uzyskamy piękne i duże kwiaty. Wiosną warto stosować nawóz azotowy, np. ze skorupek jaj. Wystarczy zalać je wodą i po kilku dniach podlać roślinę. Z kolei po kwitnieniu zastosuj mieszankę z większą ilością potasu. Świetnie nada się domowy nawóz ze skórek bananów. Pokrój je, zalej wodą i zamknij w słoiku, a po dwóch dniach podlej ziemię pod rośliną.

Więcej o:
Copyright © Agora SA